"Под властта на театъра всяка роля е различни царство" – под това мото ще премине единадесетата Нощ на театрите, която идва на 18 ноември.
Нашата страна се присъедини към европейската инициатива през 2013 година с идеята да стане част от общия празник на всички, които обичат театралното изкуство – независимо от коя страна на сцената са.
Тази година Нощ на театрите ще има в 14 български града – София, Пловдив, Варна, Русе, Стара Загора, Благоевград, Плевен, Шумен, Симитли, Кърджали, Търговище, Пазарджик, Ловеч, Сливен.
Програмата включва близо 100 събития - спектакли за деца и възрастни, разходки зад кулисите, творчески срещи и уъркшопи, импро театър, танцови пърформънси, презентации, концерти.
Според идеята на Нощта те ще се състоят не само на обичайното място - в театрите, а ще изненадат зрителите и на нетрадиционни за театъра места.
Символичното начало на Нощта ще бъде поставено в 19 часа в петък (17 ноември) в Плевен, където актьорите от Драматичния театър "Иван Радоев" ще представят спектакъла "Хамлет" от Уилям Шекспир. Постановката е на режисьора Ованес Торосян, който е и един от посланиците на Нощта на театрите.
Нощта на 18 ноември ще започне от сутринта с детски представления в повечето от градовете, които се включват в инициативата, и ще продължи през целия ден и до късно вечерта с програма за по-възрастните зрители.
Точно в 12 часа на 18 ноември ще започне и откритото студио LIVE CAM "Под властта на театъра всяка роля е различно царство", което ще се излъчва на живо във фейсбук страницата на Нощта, за да е достъпно за почитатели на театралното изкуство в България и по света. Тази година 4-часовото talk show ще предложи интересни разговори в няколко тематични панела:
• за "Хага" и Театъра, който "говори" за актуални събития (с участието на Галин Стоев, Юлиан Вергов, Дарин Ангелов, Христо Петков, Радина Кърджилова);
• за Думите в театъра (с Явор Гърдев, Теодора Духовникова и Захари Бахаров);
• за Въображението, което трансформира света (с Владимир Карамазов и включване от Маргейт, Великобритания, на Chef Aлександър Таралежков, както и от Пловдив – на Александър Секулов);
• за Любовта (с участието на Яна Борисова, Владимир Михайлов, Мартин Димитров, Боряна Братоева);
• за Младите в театъра (с Деян Донков, Антон Угринов, Ованес Торосян и Константин Еленков) и други.
Традиционната фотосесия на Нощта на театрите – "Нощни персонажи", тази година претърпява трансформация с грижа за природата. Така фотографиите на популярни лица на театралното и балетното изкуство за първи път ще бъдат представени само в дигитален формат – на мониторите на метростанциите в София и в онлайн пространството.
Решението фотосите да не бъдат отпечатвани на хартиен носител, е само първа стъпка от "Зелената програма" на Нощта за намаляване на въглеродния отпечатък, обещават организаторите.
Какво още предлага тазгодишното единадесето издание на Нощта на театрите, разказа в "Артефир" Мария Панайотова от фондация "Арт Проджектс", организатор на театралния празник.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Нощ на театрите в България е част от Календара на културните събития за 2023 година на Столичната община и се осъществява с подкрепата на Министерството на културата и Националния фонд "Култура” по "Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации '22".
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg