С лекция, посветена на Франц Кафка, доц. Лиза Боева посреща публиката в Чешкия център на 16 ноември от 18 часа. Това е второто събитие, с което центърът отбелязва 140 години от рождението на австрийския писател. То има за цел и да популяризира онлайн курса "Франц Кафка – от 9 лекции, създадени за образователната платформа по изкуства за деца и възрастни "Филизи 33".
"За мен сега е важно да говоря за Кафка, защото той – като малко други – се занимава с най-тъмното, най-страшното, най-злокобното, той се занимава с мрака на човешкия ум. И на мен ми се струва, че в сегашния исторически контекст е важно да говорим, важно е да мислим за това", каза в "Артефир" Лиза Боева.
На лекцията тя ще говори и за "Метаморфозата" на Кафка, а Ицко Финци ще чете илюстриращи текстове.
"Искам нагледно да представя, даже съм измислила как да бъде това, начина, по който Макс Брод е получил от Кафка текстовете за романите например. Искам да го визуализирам, защото в моята глава това ще остане по-ясно сетне за хората, които са в Чешкия център на 16-и – какво представлява, да речем, "Процесът" на Кафка", обясни доц. Боева.
Идеята ѝ е отделните фрагменти, които читателите познават от подредбата на Брод, да бъдат поднесени на публиката чрез пощенски пликове. В края на лекцията ще има и разговор с присъстващите.
"Кафка е писател модернист. Модернизмът, за разлика от реализма в литературата, е принципиална позиция. Затова например в курса, който ние сме създали, цяла една глава е посветена на това що е то модернизъм, с какво се отличава той", допълва още Лиза Боева.
В звуковия файл тя говори за това защо е от значение да четем Кафка и защо не бива да не губим насладата от голямата литература. Говори и за 7-годишната история на платформата "Филизи 33", която създават с Ицко Финци, и предстоящите курсове в програмата ѝ.
Лекцията е част от Календара на културните събития на Столична община за 2023 година.
В новата книга на писателя "Убийство на булевард "Стамболийски" отново се срещаме с познатия характерен почерк, но бавната му и наситена с нюанси проза тук е ускорена, историята е разказана с динамика и с типично Чавдар-Ценовия неподражаем хумор. Преплитането на "криминалната" история, която уж е главна, ако съдим по заглавието, с драмата на средния..
В Драматичен театър – Пловдив тази вечер отново ще се играе "Одисей", една от най-мащабните постановки на творческия тандем Диана Добрева – режисьор и Александър Секулов – драматург. Повече за пътя на човека към себе си, срещу себе си и отвъд себе си в постановката разказва Александър Секулов – чуйте:
В "Нашият ден" проф. д-р Николай Ненов представя проекта на Регионален исторически музей – Русе "Българският Модерн – изложба и каталог". Интерактивната експозиция представя изявите на сецесионното изкуство в българското предметно битие през периода между двете световни войни. "Българският Модерн е специфично явление, слабо познато у..
Националният исторически музей представя изложбата "Древни находки и нови открития. Археологически сезон 2024" с над 1400 находки от 22 обекта в страната. В "Нашият ден" гостуват д-р Мариела Инкова , ръководител на отдел "История на България през средните векове VII-XVII в." и Михаил Ваклинов от отдел "История на българските земи в..
Регионална библиотека "Любен Каравелов" - Русе търси любовта в нас и около нас с фотоконкурса "Любовта е навсякъде". В "Нашият ден" Цветелина Шанова , библиотечен специалист, разказва, че фотоконкурсът е посветен на Деня на любовта и виното – 14 февруари . Снимките могат да интерпретират темата свободно – от отражението на обичта в..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg