Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Ганев

Бюджет и бюджетни еквилибристики – спорове и планиране

Георги Ганев
Снимка: личен архив

Разгорещени са споровете около проектобюджета за следващата година. Това може да се превърне в препъникамък, ако не се постигне съгласие, за продължаване на работата на сегашното правителство. 

Има ли завой във философията на бюджета за следващата година и каква е логиката за промяна в данъчните закони? Дали в проектобюджета е лостът на машината, която произвежда неравенства у нас – подоходни и регионални?

Георги Ганев, депутат от ПП-Демократична България, коментира ситуацията в "Нашият ден"

"Неравенствата, особено подоходните, действително съществуват. Според редица теории (не толкова икономически, колкото социологически) те създават напрежение в обществото, които могат да избият в един момент и да попречат на дългосрочния растеж. Доколко бюджетът може да намалява тези неравенства, е огромен въпрос. 

Преодоляването на неравномерностите, грапавините в регионалното разпределение на икономическия растеж всъщност би допринесло доста повече. Това не е толкова работа на бюджета, колкото на оправянето на цялата система от връзки между централната и местната власт у нас. Няма как да видим големи регионални настигания на изоставащите райони (всички ги знаем кои са), без да се въведе някаква форма на местно самоуправление – на ниво област или район за планиране.  

В този бюджет за първи път се споменава (с перспектива 2025) за може би истинско прехвърляне на ресурсите към местните власти чрез увеличаване на възможността им да се самофинансират чрез данък сгради. Само че вижте какъв вой настана..."

Какви са параметрите на новия бюджет, за консолидираната фискална програма, за данъчната философия; има ли механизми за решаването на демографската криза, за завръщащите се в България, за застаряващото население и тежестта върху пенсионната система и Сребърния фонд, за концентрацията към София и обезлюдяването в страната; за правосъдната реформа и усещането за справедливост в страната – по тези и още въпроси можете да чуете целия разговор от звуковия файл.

Чуйте разговора от звуковия файл.

Снимка – ФБ профил Георги Ганев

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20