Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Ганев

Бюджет и бюджетни еквилибристики – спорове и планиране

Георги Ганев
Снимка: личен архив

Разгорещени са споровете около проектобюджета за следващата година. Това може да се превърне в препъникамък, ако не се постигне съгласие, за продължаване на работата на сегашното правителство. 

Има ли завой във философията на бюджета за следващата година и каква е логиката за промяна в данъчните закони? Дали в проектобюджета е лостът на машината, която произвежда неравенства у нас – подоходни и регионални?

Георги Ганев, депутат от ПП-Демократична България, коментира ситуацията в "Нашият ден"

"Неравенствата, особено подоходните, действително съществуват. Според редица теории (не толкова икономически, колкото социологически) те създават напрежение в обществото, които могат да избият в един момент и да попречат на дългосрочния растеж. Доколко бюджетът може да намалява тези неравенства, е огромен въпрос. 

Преодоляването на неравномерностите, грапавините в регионалното разпределение на икономическия растеж всъщност би допринесло доста повече. Това не е толкова работа на бюджета, колкото на оправянето на цялата система от връзки между централната и местната власт у нас. Няма как да видим големи регионални настигания на изоставащите райони (всички ги знаем кои са), без да се въведе някаква форма на местно самоуправление – на ниво област или район за планиране.  

В този бюджет за първи път се споменава (с перспектива 2025) за може би истинско прехвърляне на ресурсите към местните власти чрез увеличаване на възможността им да се самофинансират чрез данък сгради. Само че вижте какъв вой настана..."

Какви са параметрите на новия бюджет, за консолидираната фискална програма, за данъчната философия; има ли механизми за решаването на демографската криза, за завръщащите се в България, за застаряващото население и тежестта върху пенсионната система и Сребърния фонд, за концентрацията към София и обезлюдяването в страната; за правосъдната реформа и усещането за справедливост в страната – по тези и още въпроси можете да чуете целия разговор от звуковия файл.

Чуйте разговора от звуковия файл.

Снимка – ФБ профил Георги Ганев

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45