Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мика Зайкова:

Фантасмагория ли са поправките в данъчните закони?

Данък донос – бонус няма как да се случи

| Интервю
Мика Зайкова
Снимка: БГНЕС

Бюджетната комисия в парламента отхвърли на първо четене всички внесени от Министерство на финансите предложения за промени в данъчните закони, които обичайно предхождат гледането на проекта за държавен бюджет.

"Бюджетната комисия с право отхвърли тази фантасмагория, наречена "поправки в данъчните закони". Защото господин Асен Василев измисли един бюджет, който не е бюджет, а е проста счетоводна сметка, в която няма политики, а в бюджета би трябвало да има политики".

Това заявява в интервю за БНР Мика Зайкова, икономически анализатор и финансов експерт.

В проектобюджета нито приходите могат да бъдат доказани, а разходите ще отворят една огромна дупка и един дефицит, който евентуално ще надхвърли т.нар. 3%, които са таван.

Според финансовия министър БВП трябва да бъде 205 млрд. и 800 млн., т.е. да нарасне с 3.2%. Икономическият анализатор коментира, че, на първо място, това е невъзможно към настоящия момент, защото Европейската комисия ни дава най-много 1.8% ръст на БВП. Разликата до 3.2% е огромна. 

На второ място, самият ЕС, както и целият свят, върви към рецесия. Германия, Франция и Италия обявиха, че са в рецесия. Още четири страни – Дания, Нидерландия, Австрия и Естония – също влизат в рецесия. А нашият най-голям търговски партньор е Германия. Така че да се осъществи такъв ръст на БВП е невъзможно. Всички приходи, заложени в бюджета, са завишени.

В бюджета за 2023 г. бяха заложени данъчни приходи за 35 млрд. лв., към момента почти в края на ноември няма как тези данъчни приходи да бъдат изпълнени поне с 2.5 млрд. лв. или 3 млрд. лв., което означава, че още отсега имаме неизпълнение. Как ние ще успеем за 2024 г. да наберем данъчни приходи в размер на 41 млрд. лв.?

"Цялата тази огромна дупка трябва да я запълниш със заеми, т.е. да взимаме заеми и да харчим пари, които не носят товара на висока добавена стойност, тъй като техниката и технологията на българските фирми, които 92% малки и средни е на нивото на средата на XX век. За да получаваш висока добавена стойност, трябва да въвеждаш нови технологии и инвестиции", посочва Мика Зайкова.

Чуйте подробности в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26