Притчата за безумния богаташ, която се чете по време на Светата литургия през 9-ата неделя след Кръстовден, ни разкрива съдбата на онзи, който си поставя единствена цел в живота – натрупването на земни блага. За разлика от другите живи Божи създания, които удовлетворяват единствено естествените си потребности, човекът е надарен с разум и воля. Те му дават възможност да разсъждава и да избира своя път, а за християнина този път е съпроводен със задължението да се грижи и за духовното си усъвършенстване.
В разказаната от Христос притча е укорен не стремежът за задоволяване на всекидневните нужди, а превръщането им в кумир. Земните блага често служат за задоволяване на порочни наклонности. Често те стават повод и за конфликти между хората. Не предвидливостта за съхранението на тези блага е порицана, а начинът на оползотворяването им. Забравил своя Творец, богаташът издига в сърцето си олтар на Мамона, комуто служи и принася жертви. От свободен човек се превръща в роб на своето богатство.
Заедно с доц. Костадин Нушев, преподавател по Нравствено богословие в Богословския факултет при СУ "Св. Кл. Охридски", разговаряме за това може ли едновременно християнинът да служи на Бога и на Мамона, както и ще обърнем поглед към предстоящия Ден на християнското семейство и младежта.
Антонина Дуриданова е българка, родена и израснала в София, която е реализирала своята американска мечта с убеждението, че всеки успех в живота се постига благодарение на образование и познание. В "Нашият ден" тя разказва за трудностите и препятствията, които среща по пътя си до върха на професионалната йерархия в Министерството на финансите на..
Не вярваш на институциите, развила си търпимост към агресията, виждаш, че цялото общество намира домашното насилие – къде понякога, къде често – за нещо в реда на нещата. Страх те е, срам те е, унижена си, не можеш да си признаеш, да приемеш, че човекът, с когото си избрала да делиш живота си, е насилник. Имаш нужда от подкрепа, от разбиране, от някой,..
Каква е историята на монетосеченето по българските земи и кои са историческите извори за тази информация разказва в "Нашият ден" доц. Йосиф Аврамов , автор на двутомното издание "Силата на парите". "От близо 5 000 години парите са основно средство за размяна и са заменили преди това други такива като раковини, волски кожи, брадвички, стрели и..
В Бургас, на остров “Св. Анастасия”, започва фестивалът “Биле фест”. В духа на Еньовден “Св. Анастасия” посреща своите гости с фолклорни ритуали за здраве и плодородие. Тазгодишното издание на фестивала представя артистични изложители и ритуали, свързани с празника – като обреда “Еньова булка” и много други. Смята се, че на Еньовден различните треви и..
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" ще чуете и видите явни и тайни неща за Деветите Витски празници Ъглен 2025 г. Водещите на предаването – рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев – ще ви срещнат с кмета на с. Ъглен Красимир Кръстев, с председателя на Ловно-рибарската дружинка "Сокол" - Луковит Стоян Кутев, както и със..
"Ало, Космос! Говори България!" ще събере отново стотици млади хора от цялата страна на 24 юни в "София Тех Парк". Петото издание на фестивала ще..
Родната музикална публика ще може да се наслади на концерт на един от водещите симфонични оркестри в Китай – Симфоничния оркестър на град Чанша, под..
На Еньовден, деня, в който билките придобиват най-голяма лечебна сила според народните вярвания, ни се открива чудната възможност да надникнем в магията на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg