Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Баничан – село на храмове, щъркели, магарета, лук, плетени чорапи, везана карта и пееща спирка

9
Снимка: Валери Леков

Селото е на 5 километра от общинския си център Гоце Делчев, на 40 километра от ски-курорта Банско, на 30 километра от границата между България и Гърция и на 3 километра от античния град Никополис ад Нестум. В него има два минерални извора.

Един от храмовете в селото
През XIX век Баничан е християнско село в Неврокопска кааза на Османската империя. Църквата "Свети Архангел Михаил" е построена през 1864 година. В "Етнография на вилаетите Адрианопол, Монастир и Салоника", издадена в Константинопол през 1878 година и отразяваща статистиката на мъжкото население от 1873 година, Баничан е записано като Баница и е посочено като село с 53 домакинства, 200 жители помаци и 160 жители българи. Към 1900 година Баничан е християнско селище и в него живеят 410 християни в 60 къщи. Днес в селото живеят над 500 човека.

Румяна Джибова и везаната карта на селото
Пътят от Банско към Гоце Делчев и обратно минава през центъра на селото. А в него има какво да се види – в землището му има цели седем храма – църкви, параклиси и манастир, Баничан е с най-много гнезда на щъркели в района, там се намира и единствения в страната парк за стари магарета. Под парка е къщата, върху чиято фасада са нарисувани две женски фигури в носии, известна като Везаната къща.


Баничани се гордеят със своите уникални вълнени плетени чорапи, носии, пищюмали (престилки) и уникалната везана карта на селото, за която са използвани 5000 метра конци и 900 хиляди бода. А най-новата атракция е иновативната пееща спирка на която има интерактивна карта с информация за реликвите на селото и QR код, който препраща към интернет страницата на читалището. Точно на тази пееща спирка разговарям с читалищния секретар.


Снимки: Валери Леков
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43