Проблемът с липсата на Кръвен център в Бургас поставя пред ежедневни изпитания лекарите и пациентите в областта.
"При правилна организация и бърза работа Кръвен център в Бургас може да заработи до 2 години“, коментира д-р Людмила Желязкова, началник на Отделението по трансфузионна хематология в УМБАЛ Бургас.
След проведена среща на представители на лечебни заведения и пациенти с областния управител на морския град се очаква проблемът да има своето решение.
"Този склад съдържа определен брой продукти за определен период от време. Правят се заявки към Стара Загора. Но тези заявки, за бебетата например, са по-специфични. Първо, те са по-малки като количество, а второ – към тях не се добавя един разтвор, в който има манитол. Той пречи на малките дечица. Тази заявка трябва да се даде до Стара Загора и тя да дойде с редовния транспорт, което се случва до три дни. Следващият проблем е, че кръвта, която дойде, трябва да бъде съвместима с това бебе. Ако тя е несъвместима, ние трябва да чакаме още няколко дни за следващата доставка. Ако това дете не може да чака толкова, се организира извънреден транспорт, чиито разходи се поемат от съответното лечебно заведение. Може ли една линейка да се разкарва няколко пъти до Районния център, при положение че ние сме тук?", казва още д-р Желязкова.
Нужни са 15 млн. лева за трансформирането на отделението в УМБАЛ в Кръвен център. В сграда, която е близо до болницата, има възможност за преустройство на триетажен център с всички нужни лаборатории и апаратура, нужна за обработката на кръв и кръвни продукти.
Надеждата е до две години Бургас да има Кръвен център.
Чуйте подробности в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg