Изкуствен интелект и естествен интелект – една двойка, която напоследък буди много дискусии, а по всичко изглежда, че в бъдеще ще буди още повече. Докъде стигна комуникацията между човек и изкуствен интелект? Какво вече могат да правят големите езикови модели? Кой е авторът и изобщо какво е авторството, когато машините придобиват все по-съществена роля в създаването на произведения на изкуството?
Все важни и интригуващи въпроси, по които се разгърна креативен разговор в предаването "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев". В него участие вземат Радина Банова-Стоева, правен консултант към Български център за нестопанско право, както и журналистът Георги Караманев и фотографът Ивайло Петров, които разказват дигитални истории в текст и изображения, съчетани в едноименна книга.
"Колкото повече информация се генерира през изкуствен интелект, толкова повече се размива първоначалният източник. И ако ние не знаем кой е първоначалният източник или пък няма как да разберем кой е първоначалният източник – как да създадем критичността, с която да гледаме съдържание, независимо от кого е създадено то?", посочи Радина Банова-Стоева.
Тя има принос към сайта chovek.ai, разработен съвместно от БЦНП и креативно студио "Fine Acts", а целта му е популяризиране защитата на правата на човека при разработване и използване на технологии. Съществена тема, особено с оглед на рисковете при взаимодействията на изкуствения интелект и човека.
Георги Караманев ги обобщи така: "Имаме една черна кутия, която получава някакви входни данни. Ние знаем какво се случва на първото ниво и знаем какво получаваме. По средата има слоеве от алгоритми, които търсят закономерности, които по някакъв начин обработват част от задачата, но ние в нито един момент не знаем какво се случва. И от тук нататък наистина става дума за промяна в парадигмата."
Тази голяма промяна неминуемо засяга и позицията на хората, като автори на собствената си реалност. В случая сякаш не е трудно да се види сериозното разколебаване на тази позиция. "Ако говорим за софтуери, нека да използваме този повърхностен термин, там за авторство е много, много сложно да се говори поначало. Защото това, което ние правим, е, че описваме някаква идея, но всъщност интерпретацията и визуализацията на тази идея са изцяло в ръцете на алгоритъма", изтъкна Ивайло Петров.
Към интересната дискусия, в рамките на която участниците направиха и творчески експеримент заедно с изкуствения интелект, косвено, чрез интервю, се включи Мариана Тодорова, доктор по футурология и изследовател в Института по философия и социология към БАН, автор на книгата "Изкуственият интелект – кратка история на развитие и етични аспекти на темата".
16-ото издание на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест) предстои в Пловдив от 24 до 27 април. За шеста поредна година фестивалът е част от Културния календар на Община Пловдив. 6Fest започна годината с международно признание – фестивалът получи отличието EFFE Label 2024-2025 на Европейската фестивална асоциация (EFA). Етикетът..
В епизод 576 "Трамвай по желание" представя на своята публика знаменития българо-френски хуманитарист и дисидент Алфред Фосколо. Животът на Фреди наподобява версия на героя на Дюма граф Монте Кристо, в условията на Студената война. Алфред (Фреди) Фосколо е роден в България. Майка му е българка, а баща му французин. От 1949 г. със..
Внимание! Внимание! Предстоящият анонс не се препоръчва за хора със слаби сърца, почитатели на "Евровизия", лица извън памперс или такива, отправени на пътешествие с незакотвения си Аз. …Сгушена в сърцето на Румъния, призрачна Трансилвания примамва търсачите на силни усещания и любителите на ужаси със своите мъгливи планини, готически замъци и..
След втори случай на агресия на хомофобска основа от страна на публиката към актьорите, мюзикълът, посветен на Доли Партън, беше свален от афиша на Операта в Манчестър, предаде Би Би Си. Двама от гостите в две поредни представления крещели обиди на хомофобска основа срещу актьорите и били агресивни, което довело до прекъсване на представлението и..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор Николай Шмиргела. Дарението съдържа произведения от български и чужди автори, които са в основата на цяла експозиция. Тя ще бъде открита на 11 февруари в СГХГ под наслов "Възможните връзки: Образи из..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg