"Времето преди да имам книга си го спомням като много свободно. Без някакви очаквания от обществото. Беше странно, когато правихме формата "Писатели без книги" с Нинко Кирилов. Защото, от една страна, никой не забелязва авторите, които все още нямат книги. От друга страна, сега няколко години по-късно много от участващите вече имат по една или доста повече книги“, казва в ефира на "Нашия ден" пишещата поезия и проза Мария Куманова.
"Книгите до някаква степен го променят, защото са свързани с обществени изяви. Но няма промяна в отношението към писането", споделя авторката.
Определят Мария Куманов като автор, който удобно се намества у читателя, който от своя страна се припознава с написаното. Водещото за нея е да бъде искрена пред себе си, когато пише.
Втората книга на Мария Куманова е с поезия и е озаглавена "Тилда“, което означава малка вълничка. Но това е и едно намигване към актрисата Тилда Суинтън.
"Вълните и бурите са по-скоро емоционални при мен. Това личи от текстовете“, твърди писателката.
По думите ѝ изкуството има за цел да поддържа човешкото у човека, да подържа смирението. Любовта да го прави по-чувствителен към света, което е много важно, за да гради човека да гради смислени неща.
Мария Куманова споделя, че ѝ пречат собствените ѝ прегради. "Пиша неща, който не са ми свойствени, които не съм си мислила, че ще пиша."
На 22 ноември 2023 г. от в 19.30 ч. в бар Schroedinger Мария Куманова и Нинко Кирилов, писатели с книги, ще прочетат откъси от най-добрите си книги до момента – "Тилда" и "Портокал".
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Мария Куманова е номинирана в конкурса за млад автор на "Литературен вестник" през 2016 г. Година по-късно печели конкурс, организиран от издателствата "АРС" и "Scribens" за ръкопис на дебютна книга, което води до издаването на първата ѝ стихосбирка inclavo. Тя завършва магистратура по творческо писане в Нов български университет. Дълги години е част от творческия колектив "Писатели без книги“, където произведения на неиздавани автори се четат от техни колеги. Гост е на редица писателски събития в страната. Свои творби публикува в "Литературен вестник", "Кръстопът", "Klaxon Press", списание "Следва", виртуална антология "Виждам Европа" и др., но остава писател без книга.
Това се променя през 2017 г., когато Мария печели конкурс за дебютен автор, организиран от издателствата "АРС" и "Scribens". Дебютната ѝ стихосбирка "inclavo" излиза през 2018 г. под редакторството на Георги Гаврилов и Нинко Кирилов. Официалното представяне на книгата се състои на 26 април 2018 г. в Столична библиотека.
Мария е част от авторския колектив зад биографичната книга за група Остава "аз | Остава", излязла през 2019 г. и "Приказката P.I.F. " (2021). През 2021 г. печели награда в Националния конкурс за поезия "Накрай света“ на Tetradkata.com. Участник е в поетичната антология "Поезия срещу войната" (2022). "Тилда" (2023) е втората ѝ поетична книга.
Снимка – личен архив, Мария КумановаДнес в родопското село Триград, община Девин, ще се проведе възпроизвеждане на един старинен местен обичай – "Среде лято паяне на китките". Инициативата се организира от Читалище "Изгрев 1936 г." и събира жители и гости на селото, за да си припомнят традициите на предците. "Преди много години нашите прадеди, след тежкия си труд, са създали този..
И още едно събитие в днешния ден, което се състои в рамките на творческата лаборатория "Крикор Четинян" – младите творци от България и чужбина се събраха, за да развиват уменията си в областта на хоровата музика и сценичните изкуства. Събитието предложи на участниците практически занимания и артистични работилници, които стимулират..
От 1 до 6 август Боровец е домакин на Международния джаз фестивал. На сцената ще видите Dirty Loops, Орлин Павлов, Нгуен Ле, Зона Це, Ире Вазкес, Калин Вельов и още много други. А през деня – изложби, филми за джаза, детска джаз академия, срещи с пилота Никола Цолов и волейболиста Владимир Николов. Тази вечер ще чуем Миро Иванов и неговият...
Представяме събитие в днешния ден, което се състои в рамките на творческата лаборатория "Крикор Четинян" – младите творци от България и чужбина се събраха, за да развиват уменията си в областта на хоровата музика и сценичните изкуства. Събитието предложи на участниците практически занимания и артистични работилници, които стимулират творческото..
На девети август в единствената ъндърграунд галерия в град Шабла, "Мазето на Баба Васа" ще бъде открита "Столове и валута". Автори са двама артисти работещи от години в Австрия – рускинята Анна Ермолаева, която в 1989 г. бяга от СССР, обвинена в антисъветска пропаганда и режисьорът Скот Клифърд Евънс. Повече за двамата артисти можете да научите..
Тази година в програмата на Банско джаз фестивал се открояват няколко забележителни "първи пъти" – легенди на джаза, които по една или друга причина не са..
На девети август в единствената ъндърграунд галерия в град Шабла, "Мазето на Баба Васа" ще бъде открита "Столове и валута". Автори са двама артисти..
Човешките емоции, дълбоките връзки и смисълът отвъд забързаното настояще са в сърцевината и на тазгодишното 33-то издание на Международния филмов фестивал..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg