Само за 45 години живот Добри Войников прави много за театъра, музиката, църковната еманципация и еманципацията на българките, за историята, журналистиката, националното ни дело.
На 22 ноември 1833 г. (по стар стил) се ражда човекът, чиято сатира "Криворазбраната цивилизация" ни усмихва и днес. Панагюрката Райна Попгеоргиева пък получава името Райна княгиня от една друга негова пиеса – "Райна Княгиня".
Какво е мястото на Войников в пантеона на светлите ни глави – кои са явните и неявните му заслуги – разговаряме с професор Ваня Добрева, с д-р Ивета Рашева, с главния уредник на музея "Добри Войников" в Шумен – Мюргян Садък.
Проф. Ваня Добрева разказва, че Войников създава не само българската драма, но и българския театър като цяло, че името и делото му се проследяват по сетне през такива имена като Иван Вазов, Ст. Л. Костов, та чак до Станислав Стратиев.
Ивета Рашева пояснява как по причудлив начин Райна Попгеоргиева получава името Райна Княгиня, и как това повлиява на съдбата ѝ – и в славен, но и по трагичен начин. Мюргян Садък пък описва дома на Войников в Шумен и очертава личността на този наш възрожденец според нейното усещане за него.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg