Българският игрален филм "Немилосърдната красавица" се радва на голямо международно признание и донесе 55 награди на независимата продукция преди премиерата на 8 декември в България.
Филмът на режисьора Николай Богомилов (Тимотео) е създаден през 2023 година и показва с избора на сценичните си локации природните и исторически богатства на страната ни.
"Немилосърдната красавица"е увлекателно, емоционално динамично и високохудожествено историческо кино с множество препратки към вечни теми, особено актуални и в днешно време.
Продукцията разказва част от историята на средновековния поет Франсоа Вийон и представя неговата противоречива личност в различна светлина от общоприетите представи. Главният герой е събирателен образ наВийон, а също и на поета Ален Шартие и религиозния проповедник Джироламо Савонарола.
Николай Богомилов създава филма след дългогодишно независимо проучване с руския историк и писател Фаина Гримберг, което доказва, че Франсоа Вийон е бил последовател на богомилството и неговите корени са в България.
Името на филма е вдъхновено от поемата "Немилосърдната красавица" на Ален Шартие, а любовната нишка е авторска интерпретация на легендата за отношенията между него и кралица Маргарет Стюарт.
Историческият сюжет е преплетен с магията на притчи и приказни светове, които дават одухотворяващо визуално послание.
Филмът е продукция на българската компания "Ергана филмс продакшън" – Ангел Ставрев, Марика Тошева и Николай Богомилов.
През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg