Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Капчиците любов на Таня Танасова

Тя е родена в Молдова, в българското село Валя Пержей. Преди близо 30 години решава да поеме обратния път към прародината заедно със семейството си. С всички неизвестни, изпитания, болка и щастие от преживяването на една лелеяна от поколения мечта – да е на българска земя, под българското слънце, сред българска реч и хора – колкото близки, толкова и далечни – и с носталгията по родното място и близките, останали в земята, дала им подслон и шанс за нов живот в кървавото и размирно време преди два века.


Татяна, Таня Танасова е гостенка на предаването "За думите", а поводите за това са новата стихосбирка "Капчица любов", няколко награди ("Златен век" на Министерството на културата, паметен медал "Паисий Хилендарски" на Изпълнителната агенция за българите в чужбина) и чудесен личен юбилей.

Първият език, чрез който открива света, е старинният български диалект на нейните родители, ревниво пазен и предаван от поколения заедно с разказите за преселението и обещаното завръщане в родната земя. Книжовния български опознава с един речник и антология любовна лирика. Журналистическата работа в Кишинев и Болград също са в служба на българския дух и самопознание на сънародниците ни в Бесарабия.

Звучи стихотворението, посветено на пра пра пра дядо Стойчо на Таня Танасова. Музикален фон – сина ѝ Александър.
В България посреща трудностите и несгодите на битието с упоритата вяра, че изпълнява дълга на дедите си в името на децата и внуците си. Пише, рисува, събира късчетата история на родовете си и дава кураж на хората, поели по пътя на завръщането или на поезията.

Чуйте разговора с Таня Танасова в звуковия файл.

Снимки: личен архив
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: Баян Гечев

Баян Гечев е ученик от 12 клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". Носител е на множество медали – златни, сребърни и бронзови от международни олимпиади по астрономия и астрофизика. Последният от тях е от олимпиадата в Япония през 2023 г. Екипът ни беше впечатлен от името му – Баян. Рядко се намират хора, които да нарекат сина..

публикувано на 13.05.24 в 17:05
доц. Ваня Мичева

Да бъдем великоразумни, великонравни и великодействени, но не велеречиви и велехвалени

В средновековните писмени паметници от IX – XI век се срещат поредица от сложни думи, образувани с прилагателните "велик" и "велии" (със същото значение). Те са се отнасяли до нравствени и духовни качества на човека, най-вече положителни, но и отрицателни като "велеречив", т.е. който говори надменно или "велехвален" – който много се хвали...

публикувано на 13.05.24 в 16:07

Фолклорните области на България: Епизод 2 – Странджа

Втория епизод от поредицата "Фолклорните области на България" посвещаваме на Странджа. Странджанската област заема най-югоизточния край на България. На запад тя се простира до селата Факия, Желязово и Горно Ябълково. На север – до град Царево, на изток – до Черно море, а на юг достига до турската граница. За музикалния фолклор и неговото..

публикувано на 13.05.24 в 15:10

Дешка Кротева – за живота с чувство за хумор

За живота в малките населени места и за радостта сам да произвеждаш храната си, за радостта от общуването с другите и за битката да се съхранят старите местни рецепти – за това ни разказва Дешка Кротева от село Горно Драглище. Тя е майсторка, която се опитва да съхрани старите местни рецепти, които са напът да загубим. Жена с чувство за хумор, която..

публикувано на 12.05.24 в 08:45

Ученици събират семейни спомени за историята на родния си край

Разкази за паметни събития, местни легенди, стари снимки, книги и тефтери… всички те са малки парченца от "голямата" история. Има ги във всяко семейство и селище. Много от тях си отиват заедно с хората, които ги помнят, и изоставените сгради, които се рушат. Могат да имат и по-щастлива съдба, ако попаднат в добри ръце и не просто бъдат опазени, но и..

публикувано на 11.05.24 в 10:25