"Селска бизнес академия" е формат на сдружение "Деветашко плато" за обучение на предприемачи и представители на неправителствения сектор, на местни общности и власти. В организацията членуват над 140 души, които са обединени около идеята за развитието на девет села в района на общините Летница, Ловеч и Севлиево. Най-мащабната и позната инициатива, която осъществява екипът на сдружението, е фестивалът "Jazz под звездите на Деветашкото плато", който има вече девет издания.
От пролетта на 2022 г. сдружение "Деветашко плато“ споделя успешни практики от работата си с организации и местни общности от други региони в страната чрез обучителната програма "Селска бизнес академия“. Петото ѝ издание се проведе през ноември в Кърпачево.
В "Старата мелница" в селото, реставрирана и преустроена от сдружението в съвременен културно-информационен център, се събраха участници от цяла България. Това, което ги обединява, е стремежът им да развиват идеите си за обживяване на малки и обезлюдени населени места и райони у нас. Организаторите и лекторите на обучението споделиха изключително ценен и полезен опит от работата си по създаването на общности и привличането на местни власти и жители за развитие на селски райони, опит в изграждането на регионални продукти, успешни практики и финансови инструменти за тяхното осъществяване и популяризиране.
"Опитът ни, който показва как могат хората, общностите да се обединят в едно и да мислят заедно за някакво общо бъдеще, събирайки онези неща, които съвпадат като интереси, като намерения, като желания, като светоусещане дори, мисля, че този опит, който е в по-голямата си част доста положителен, си струва да се сподели", смята Ива Таралежкова, председателят на сдружение "Деветашко плато".Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Петя Генкова, сдружение "Деветашко плато"
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg