Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Аларма Пънк Джаз" е Пловдив с триото CLUSTERSUN от Сицилия

Clustersun (Марио Ло Фаро, Марко Кисари и Андреа Конти).
Снимка: Симоне Конти

Триото Clustrsun, един от стълбовете на италианската шугейз / психеделик-рок /пост-пънк сцена днес, завършва двегодишното си турне с музиката от последния си албум "Avalanche" тази неделя (3 декември) в Пловдив. Концертът им ще е и последен за пловдивската серия на "Аларма Пънк Джаз" за годината, в която емблематичната концерта серия на БНР представи в "Би Бопа" (еднолично и/или в партньорство с местните герои "Пост Култура" и XRaydio) цяла плеяда от знакови групи и артисти, сред които Tamikrest (Мали), Violons Barbares (Монголия-България-Франция), Йозеф ван Висем (Нидерландия-САЩ), Сара Ренар (Хърватия), Portron Portron Lopez (Франция), Sirom (Словения), Рита Брага (Португалия), Кинг Аутоматик (Voodoo Rhythm Records, Франция), Escape-Ism на Иън Ф. Свенониъс (САЩ), Daikaiju (САЩ), джаз квартета на Сашо Поповски (Македония) и дуото Атила Дярфаш-Гейбриъл Зукър (Унгария-САЩ), променяйки из основи позастиналия музикален ландшафт на иначе слънчевата столица на Източна Румелия.

Групата Clustersun от Катания (Сицилия), в чиято основа са Марко Кисари (вокали и бас), Марио Ло Фаро (китари) и Андреа Конти (барабани и беквокали), пътува с музиката от третия си студиен албум (с концептуалното за сезона име "Avalanche" – "Лавина"), издаден едновременно и от двете страни на Атлантика от Icy Cold Records (Франция) и Little Cloud Records (САЩ).

"Avalanche" e миксиран и мастериран от звуковия гуру Джеймс Апарисио, чийто почерк познаваме от албуми на Mogwai, Spiritualized, Depeche Mode, Grinderman на Ник Кейв и други всеобщи любимци, а картината на обложката на албума е рисувана от Марио Балдасари, създателя на Sonic Jesus, които гледахме преди броени седмици у нас по покана на нашите приятели и съмишленици Threechords Record Store, които на това турне пък организират софийския концерт на Clustersun ден преди пловдивския.

Tака Марио Балдасари описва албума (и собствения си творчески процес по създаването на образите, слушайки звуците на Clustersun): "В началото бе тишина, глух звук и очарованието на предстоящата врява. После вибрациите покриват това, което всъщност се крие отвъд лавината, докато слънцето се бори да се стопли и стопи. Накрая химията на звуците се разкрива посредством химията на картините".

Ако в ДНК-то ви е музиката на My Bloody Valentine, Slowdive, The Jesus And Mary Chain, The Brian Jonestown Massacre, The Black Angels, Dead Skeletons, The Telescopes, A Place To Bury Strangers или абсолютните любимци на пловдивската публика The New Candys (благодарение и на участията им в Града на тепетата по покана първо на Electric Orpheus и "Аларма Пънк Джаз" през 2020 г. и после – на фестивала Station Street тази есен), то Clustersun определено са вашите хора!

Заповядайте на 3 декември на станалия вече традиционен за "Аларма Пънк Джаз" и Bee Bop Café формат "Неделя при Неделев". Вратите отварят в 20.00 ч. Групата ще се качи на сцената в 21.00. Пред- и афтърпартито по традиция са от страна на най-голения в пловдивския рокедрол – Здаво Зак Кузманов. Концертът се записва с ентусиазираното съгласие на музикантите и ще бъде излъчен от програма "Христо Ботев" по празниците.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15
Ангел Антонов

Нова монография, посветена на Райна Кабаиванска, я определя като "Весталка на операта"

Предаването "Неделен следобед" чества Деня на българската независимост с почит към един от най-независимите и достойни хора на изкуството, родени в България. Празничното издание на 22 септември от 14 часа е изцяло посветено на легендарната, прочута в целия свят българска певица, на чаровната и харизматична жена, на недостижимата актриса, отдаден..

публикувано на 22.09.24 в 08:11

Карл Бьом: Дали чувам музиката? Та тя извира от мен…

На 28 август музикалният свят отбеляза 130 години от рождението на Карл Бьом – един от колосите на диригентското поприще на ХХ век. "Патриарх на хармонията" го наричаха, а съвременниците му шеговито, но и със страхопочитание произнасяха: "Да отдадем дължимото на Бьом Австрийски!" Самият маестро пък бе съвсем лаконичен: "От мига, в който проговорих,..

публикувано на 21.09.24 в 08:10