Тази седмица в София гостува ирландската писателка Лиз Нюджънт. Тя представи най-новия си преведен на български език роман "Странната Сали Дайъмънд".
Лиз Нюджънт е автор на криминални романи, някои от които нашите читатели вече познават. Сред тях са: "Загадката Оливър", "Стаено зло", "Малки жестокости". Книгите ѝ се отличават с въздействащи психологически портрети на отрицателни герои и увлекателен разказ, изследващ влиянието, което престъпната им психика и разрушително социопатно поведение оказват върху живота на хората около тях. Зло, което е трудно да бъде уловено в кадъра на всекидневното съществуване, но многократно по-трудно – да бъде назовано и изобличено с думи. Тази тъмна стихия, разпознаваема само по разрушителните последствия върху жертвите, е уловена майсторски в сюжетите на ирландската писателка Лиз Нюджънт.
"Загадката Оливър" е дебютният роман на Лиз Нюджънт, който още с публикуването си през 2014 година привлича вниманието на читателите и критиката в Ирландия. Трилърът се изкачва до върха на класациите за бестселъри и през същата година е отличен на Ирландските литературни награди за Криминален роман на годината. Цели четири Ирландски награди е спечелила тя за своите пет романа. Книгите на ирландската писателка са преведени на 16 езика.
Нюджънт е удостоена и с наградата "Жена на годината" в областта на литературата за Ирландия от списание "Татлър" през октомври 2017 г.
През февруари 2021 година Университетът в Дъблин ѝ връчи наградата на името на Джеймс Джойс за нейните литературни постижения.
Освен че работи по своите бестселъри, Лиз Нюджънт води и семинари по писане на телевизионни сценарии, продуцира и ръководи литературни клубове. Тя живее в своя роден град Дъблин със съпруга си Ричард Маккълоу.
Романът "Странната Сали Дайъмънд" е най-новата история, която Лиз Нюджънт предлага на читателите. Макар да е по-различна от предишните книги на авторката, заради очарователната героиня Сали Даймънд, и в този сюжет ирландската писателка не изневерява на себе си, поставяйки под прожекторите ужасяващата лекота, с която поредната личност с ущърбна психика безнаказано съсипва не една човешка съдба.
След премиерата ирландската писателка на "Странната Сали Даимънд" даде интервю за "Артефир". Чуйте го:
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg