Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Норвежкият писател Атле Нес – най-добрият биограф

Снимка: @ik.izida

В рамките на Софийския международен литературен фестивал предстои участието на известния като един от най-добрите в писателския жанр биография – норвежецът Атле Нес. Читателите могат да се срещнат с него в Мраморното фоайе на НДК. Той ще дава автографи на книгите си. Автор на романи и биографии на Леонардо да Винчи, Галилей, апостол Павел и Мунк, Нес е превеждан на много езици. С книгата си за Галилей спечелва най-голямата литературна награда в Норвегия – "Браги":

"Добрата биография не трябва да съдържа само факти, а и да е много разказвателна, да има действия и описания, които да са интересни на читателите, за да бъде тя увлекателна. За един биограф е много важно да е обиколил местата, които хората, за които пише са обитавали. Спомням си как, когато писах за Караваджо, се разхождах в Рим и се опитвах да се абстрахирам от средата съвременната и да си представя какво е било тогава.


Една от най-забележителните личности, за които пише Нес, е биографията на Леонардо Да Винчи, който се превръща в най-забележителната личност на Ренесанса. Незаконен син, роден в малко тосканско село, левичар, хомосексуалист, трудности в неговия живот, които може би са били предизвикателства пред неговата гениална работа. 

Последният роман на Атле е "Майсторът на палатки", посветен на апостол Павел. Той се основава на вярата, за да преодолееш страха от смъртта. Друга личност, за която норвежецът създава биография – това е Едварт Мунк, най-известната му картина е "Викът" – символ на горчиво предчувствие за бъдещи катастрофи, трагично пророчество на границата между XIX и XX век, предвестник на Първата световна война и катаклизмите на ХХ век. Биографията за Галилео Галилей – бащата на съвременната наука донася наградата "Браги" на Атле. В картините на Караваджо живее, страда или умира животът на Италия:

"Той успява да улови пулса на жестоката действителност върху платното си, живописта му е лишена от наивистичност и затова сякаш трудното му детство е виновно в добрия смисъл на думата" – споделя още Атле Нес.

Повече чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50