Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологическото и историческото богатство на град Монтана, представено в Регионалния исторически музей

10
Лапидариум - археологическа експозиция на открито
Снимка: РИМ-Монтана

Монтана е един от българските градове с древна история. След като през 29 г. пр. н.е. римляните създават провинция Мизия, на територията на Северна България, по тези места се разполагат военни части, със задачата постоянно да охраняват завладените земи. През 134 г. от н.е. за първи път името на военния лагер се споменава като "Монтанорум президиум" или в превод "Стражеви пост на планините". А трийсетина години по-късно, създаденото вече селище около военните кохорти, наречено "Цивитас Монтаннензиум" или Монтана, получава статут на град и на регионален център. При разкопки в района на един от впечатляващите културни паметници – крепостта Монтана, на хълма Калето – са разкрити следи от жилища още от каменно–медната епоха (V-ІV хил.пр.н.е.). Също така са намерени и доказателства, че през І хил.пр.н.е. тези земи са обитавани от тракийското племе трибали. По време на римското владичество Монтана се счита и за важен култов център. В подножието на крепостта, при големия извор, е разкрито древно скално светилище. Главните божества в светилището са Диана – "Покровителка на Монтана" и Аполон.

Доцент д-р Ваня Иванова в студиото
В най-новия си период, в различните етапи на своето развитие, градът е преименуван няколко пъти – Кутловица, Фурдинанд, Михайловград. С президентски указ от 18.03.1993 г. град Михайловград става Монтана.

Първите стъпки в музейното дело на града, са направени с учредяването на археологическото дружество "Монтанензиум", през 1937 г. През 1953 г. отваря врати и специализирана музейна институция, наречена "Музей на септемврийското въстание 1923 година". А от 7 април 2006 г. музеят вече е със статут на Регионален исторически музей. Във фондовете на РИМ-Монтана се съхраняват повече от 60000 движими културни ценности, които представят различни периоди – от каменно-медната епоха до първите десетилетия на 21 век, а музейните експозиции са разположени в три основни сгради.
Антична и средновековна крепост Castra ad Montanensium - „Калето“
Сред по-интересните експонати са копие на Якимовското съкровище – оригинално съкровище от XIV век, което съдържа бижута и коланни апликации. Също и епиграфски паметници от римската епоха, като трябва да се знае, че каменните надписи са единствените писмени сведения за античната история на града и региона. Впечатляващи са и колекциите от икони, чипровски килими, фотоапарати, часовници, телефони, оръжейната колекция.

Михайлова къща
За богатото културно наследство на региона и за съхранените експонати, в това предаване разговаряме с доцент д-р Ваня Иванова, директор на РИМ-Монтана.

Снимки: РИМ-Монтана, Божидар Любенов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55
Хелиана Стоичкова и Емил Янев

Слънцето ще продължи да изгрява

В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..

публикувано на 21.02.25 в 17:05

Тетралогията на Талев

Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..

публикувано на 21.02.25 в 15:45