Преди дни един от доайените на журналистиката в Ямбол Мария Качулева представи своята книга "Между фактите и фразите: ямболски истории". Освен от позицията на дългогодишен журналист, историите в книгата си тя събира и като наследник на известния ямболски род Качулеви.
Авторката е побрала любопитни факти, колоритни личности и знакови събития, оставили своя отпечатък не просто в историята на Ямбол, а и на България. Засяга и диагнозата на Ямбол – "винаги първи". В 352 страници Мария Качулева представя немного известни факти от историята на Ямбол.
Сред любопитните факти, описани в книгата е, че четирима от седмината основатели на Българското книжовно дружество са от Ямбол – Иван Параскевов, Диаманди Христофорович, Костаки и Васил Попович. Началото му е поставено през 30 октомври 1869 г. в къщата в Браила на ямболлийката Варвара Хадживелева, а от 1911 г. става Българска академия на науките.
Книгата разказва и как в Ямбол светва първата електрическа лампа в страната. Случва се на 2 август 1910 г. пред кино "Екселсиор" в града. Два месеца по-късно братята Благовест, Георги и Иван Качулеви монтират генератор и захранват първата мрежа за електрическо улично осветление в България.
Кое провокира Мария Качулева да се разрови след архивите, чуйте от звуковия файл.
Снимка – личен архив
За първи път спектакълът "Бродим из Бродски", който изследва света на Йосиф Бродски, ще се играе на 7 февруари от 19.30 ч. в Червената къща в София. Постановката на Университетския театър на НБУ е с режисьор доц. Снежина Петрова, чиято е и драматургичната композиция. Хореографията е на Марина Хараламбова, а композитор е Юлиан Стоичков. Участват Ани..
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg