Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи!

Снимка: evrika.org

Вече втора седмица обществото ни се тресе от Пиза-шока, както колеги сполучливо нарекоха резултата от международното оценяване на учениците PISA. Диагнозата "функционалната неграмотност" ни накара да забравим огромното количество спечелени от нашите ученици медали на различните международни олимпиади по природо-математически науки. Забравихме ги точно както забравяме да мислим за отглеждането на тези таланти, за изграждането на връзка помежду им и за осигуряваната приемственост между поколенията. Слава Богу , напоследък все повече НПО започнаха да помагат на младите таланти, но Фондация Еврика беше първата, която им подаде ръка и превърна тази помощ в политика на трайно инвестиране в бъдещето. За изминалите 34 години от създаването си Фондацията е предоставила стипендии или добавки към стипендии на около 3000 студенти; помогнала е на хиляди други да участват в международни научни форуми и да специализират в престижни научни центрове и компании; да извършват своите научни изследвания и да осъществяват своите стопански инициативи.

Григор Цанков, изп. директор на фондация „Еврика“
За работата на Фондацията през годините и създадената приемственост между поколенията в "Познати и непознати" разговаряме с нейния изп. директор Григор Цанков.
Чуйте разговора в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гьобекли тепе – археологическият обект е отворен за посещения преди 7 години

Гьобекли тепе – един от най-интересните археологически обекти в Турция

Гьобекли тепе е един от най-новите и най-интересните археологически обекти в Република Турция, където въпросите все още са повече от отговорите, които учените могат да дадат. Гьобекли тепе или Кореместият хълм, както се превежда буквално от турски език, днес е един от най-важните археологически обекти в света. Учените го определят като най-старото..

публикувано на 29.06.24 в 16:25

В Института по полимери към БАН стимулират младите учени

"Тази година проведохме 15-ата научна сесия за млади учени, която е под надслов "Младите учени в света на полимерите", като всичко е започнало по един проект, но с годините са намерени средства и по инициатива на "Института по полимери" към БАН, тази постерна сесия получава своето развитие с цел стимулиране на младите учени", съобщава в..

публикувано на 29.06.24 в 10:05

Приет е Регламентът за възстановяване на природата – защо е важен

На 17 юни беше приет Регламент за възстановяване на природата – Nature restoration law . България подкрепя регламента от самото начало на обсъждането му преди 2 години. Това е първият по рода си регламент за ЕС за възстановяване на природата, а целта му е да се въведат мерки за възстановяване на поне 20% от сухоземните и морските територии..

публикувано на 28.06.24 в 17:25

Обучение по ненасилствена комуникация организира сдружение "Образователна общност – Варна"

Ненасилствената комуникация, известна още като "език на сърцето", "състрадателен език", "жирафски език" е модел на общуване, който позволява да се свързваме със себе си и с другите, разбирайки и откликвайки на емоционалните си потребности. Прилагането му в личния живот, деловите взаимоотношения и особено в сфери като образованието дава забележителни..

публикувано на 28.06.24 в 13:12
Иван Держански (вляво) и Любомир Златков

Как България стана номер едно в математическата лингвистика?

"Лингвистиката прави много мостове, между които и този компютър - човек, ние говорим за едно семейство от науки, които се развиват от няколко хиляди години, като математическата лингвистика се занимава с изучаването на езика, като част от света и действителността.  Лингвистиката е наука, която отговаря на въпроси като – как е възникнал..

публикувано на 28.06.24 в 10:54