Само преди дни романът "Рана" на известния български писател Захари Карабашлиев спечели наградата "Златен лъв" на Асоциация "Българска книга" в категорията "Най-добър издателски проект с най-голяма обществена значимост". Това отличие е още едно признание за таланта на автора и важността на неговите произведения.
Захари Карабашлиев беше един от първите посланици на българската култура в конкурса на Българското национално радио (БНР) още от първото му издание през 2021 година.
"По-голямата награда е именно в тези срещи с публиката, в които някой вдига ръка, след като сме говорили известно време и казва – "знаете ли, семейството ми идва от бежанци от Източна Тракия, спомням си какво разказваше баба ми“, друг ще допълни нещо с това, че неговият дядо е участвал в Първата световна война на Северния фронт", посочва той.
В интервюто за предаването "Нашият ден" Карабашлиев сподели своите мисли и вдъхновения за романа "Рана". Той разказа за село Крумово, което е важна част от книгата и се намира между Добрич и Варна. Селото е било мястото на първите стълкновения между български, румънски и руски войски през 1916 година и свидетел на едно от първите героични сражения.
В предаването Карабашлиев сподели и за вдъхновението, което намери в документите, които е проучил в процеса на написване на романа. Писма, мемоари, дневници на войници му предоставят усещане за близост към историята и обичта. Той изразява оптимизма си и вярата в любовта и жертвоготовността на хората към родината, които не са загубени, а просто чакат повод да се демонстрират.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg