Музейният комплекс в град Берковица е с №34 от списъка със 100-те национални туристически обекта. И основните три музея, които съставляват комплекса, привличат многобройни посетители със своите интересни експозиции и история – Етнографски музей, Къща-музей "Иван Вазов" и Градска художествена галерия "Отец Паисий", а от 2019 г. към комплекса се присъединява и Културен център "Йордан Радичков", чиято основна дейност е свързана с работата с деца. Той е и своеобразен център за творчество и изкуство. Музейният комплекс е създаден през месец септември 2012 г., с решение на Общинския съвет на Берковица.
През месец декември, тази година, екипът на комплекса спечели финансиране с проект "Осъвременяване на част от музейния реквизит в постоянните експозиции на обектите на Музеен комплекс - Берковица" по обявена конкурсна сесия Тема 2: "Дейности по представяне на движимото културно наследство в музеите и художествените галерии" на Министерство на културата. С предоставените средства е предвидено да се закупят: музейни витрини, подиуми и манекени, рамкиране на картини от постоянната експозиция на ГХГ "Отец Паисий", оборудване със системи за окачване на картини и акварели в цялата експозиция на галерията, осигуряване на по-добро осветление в залите на трите обекта на комплекса, с нови енергоспестяващи осветителни тела и др. Водещ партньор по изпълнението на проекта е Община Берковица.
Къщата-музей "Иван Вазов" е открита през 1957 г. През 1964 г. къщата е обявена за архитектурен паметник на културата от национално значение. Експозицията в музея представя творчески път на Иван Вазов, като най-голямо внимание е отделено на берковския му период. В тази къща в Берковица той написва стихотворенията "На Ком", "Малини", поемата "Грамада", повестта "Митрофан и Дормидолски"…
Етнографският музей в Берковица представя бита и обичаите на местното население. Изложени са предмети на художествените занаяти и богата колекция от тъкани, облекла, накити, предмети на домашния бит, както и нагледна информация за традиционни народни празници и обичаи.
Градската художествена галерия "Отец Паисий" е разположена в сградата на старото класно училище "Отец Паисий", построено през 1870 г., в непосредствена близост до съборната църква "Св. Николай Чудотворец”. През 1980 година, след реконструкция на училищната сграда, е открита новата експозиция на галерията. Повече от 1500 произведения на изобразителното изкуство се съхраняват във нейните фондове - живопис, скулптура, графика, карикатура, приложно изкуство и възрожденска живопис – икони. ГХГ – Берковица е една от най-старите галерии в Северозападна България.
В предаването гостува Станислава Витанова – и. д. директор на Музеен комплекс - Берковица, която разказа интересни факти за дейността на музея и за неговите експозиции.
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg