Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветеслава Гълъбова

Психиатричната реформа ще отнеме между пет и десет години

| Интервю
Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър
Снимка: Личен архив

Дали най-после НЗОК ще отдели необходимия финансов ресурс за психиатричната здравна помощ? Това коментира в ефира на "Нашият ден" директорът на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски" д-р Цветеслава Гълъбова.  

По думите ѝ вече са изготвени два проекта за клинични пътеки по шизофрения и шизофренни разстройства. Тук се включват и психотичните разстройства в последствие от употребата на наркотици, които изключително зачестиха. И втората пътека е за афективни разстройства без психотични разстройства. Влизат и част от тревожните разстройства, а именно тревожно депресивното разстройство.

Д-р Цветеслава Гълъбова: Психиатрията винаги е била задния двор на здравеопазването

В проекта е предвидено клиничната пътека за шизофрения да бъде с продължителност поне 30 дни. За ефективната пътека се предлагат 15 дни или 20 дни. Всичко това ще се уточнява в хода на преговорите, които предстоят, и те няма да са никак леки. Включително и разбира се, стойността на пътеките е обект на преговори. 

"Това, което ще донесе на всички психиатрични стационари, които сключат договори с НЗОК за лечение по клиничните пътеки, е много по-добро финансиране и разбира се, контрол върху качеството на работата с всички условности на клиничните пътеки, които са известни", посочва психиатърът. 

Поредният доклад на Koмитeта зa пpeдoтвpaтявaнe нa изтeзaниятa и нeчoвeшĸoтo oтнoшeниe и нaĸaзaниe ĸъм Cъвeтa нa Eвpoпa разглежда опазване на правата на психично болните. Базовото право на тези пациенти е да бъдат лекувани от мотивирани, не прегорели, адекватни медицински специалисти. Психиатрията никога няма да стане високотехнологична специалност. Тя ще си остане клинична работа с много хора – лекари, психолози, медицински сестри, болногледачи, социални работници. Важно е правата на пациентите да бъдат опазени, че те няма да бъдат подлагани на унизително отношение", посочва още д-р Цветослава Гълъбова.

Според последни проучвани в Българи не достигат 460 психиатри, като в момента те са 520, а броят на медицинските сестри е катастрофално нисък. 

"В един психиатричен стационар в Европа съотношението персонал към болни е едно към две, до едно към три. Един човек отговаря максимум за трима болни. В България е едно затворено отделение с 30 легла, дежурна е една сестра с двама санитари. Тук говорим за съотношение едно към десет", пояснява тя. 

Подробности чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05

Как бургаско училище се бори със здравословни проблеми сред младите

Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" ,  инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..

обновено на 08.04.25 в 13:33