Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образованието има нужда от голяма и смела реформа

| Интервю
Василена Динчева, Нина Цанева, Люба Йорданова и Добромир Иванов ( от ляво надясно)
Снимка: БНР

По това какво е образованието ни днес, зависи какъв ще бъде бизнесът ни утре. Резултатите от последното изследване PISA за България са катастрофални. 54% от учениците са под критичния минимум на знания и умения по математика, 53% нямат елементарни четивни умения, а 48% са със сериозни дефицити по природни науки.

Какво не се случва в българското образование в момента и защо всички промени го правят нефункционално и не създават по-подготвени за живота и бизнеса младежи? 

В момента българският технологичен бизнес се нуждае от нови кадри. Бихме казали, че ако има нещо, което може да спре растежа на българския бизнес към момента, е най-вече липсата на кадри. Как и в каква посока да тръгне българското образование, за да създаде необходимите кадри – в програма "Христо Ботев" коментират Добромир Иванов, изпълнителен директор на Българската предприемаческа асоциация, Люба Йорданова, старши специалист "Стратегически партньорства“ в "Заедно в час", и Василена Динчева, учител по математика в 31 СУ "Иван Вазов".

"Учениците, които излизат от училище днес, в голяма степен не притежават умения като аналитично мислене. Не могат да правят взаимовръзки между събития, не могат да разчетат графики, не могат да използват много базисни умения от четенето с разбирането и математиката в своя всекидневен живот", казва  Люба Йорданова.

До този момент липсва голяма реформа в образованието, която да бъде насочена към учениците, които да излизат с набор от умения, от които се нуждаят.

Според Василена Динчева родителите и училите не са обединени в това от какви знания и умения се нуждаят учениците.  

Бизнесът трябва да застане начело на една обща платформа между общество, бизнес, министерство на образованието и законодатели, които да се обединят в конкретна и целенасочена промяна. Реформите не се случват по начина, по който трябва – много често се правят промени на парче и липсва цялостна визия.

По думите на Добромир Иванов страната се нуждае от решителни промени в образователната система, което трябва да бъде основен приоритет на правителството, не по-малък от Шенген и еврозоната.

Важни са следните компоненти: важно е кой преподава, как той е подготвен, как е подкрепен, както и какво е съдържанието, което преподава. Необходимо е да се създаде стандарт за качество в образованието, както е наложителна промяната в учебните програми. Не бива да се подминава и фактът, как се работи по квалификацията на учителите и как те да бъдат подпомогнати със съответните материали. В момента МОН и комисията по образование в парламента има единомислие за проблемите и решенията на тези проблеми.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл. 

 Снимка - БНР  Василена Динчева, Нина Цанева, Люба Йорданова и Добромир Иванов ( от ляво надясно)
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30