Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Борислава Танева: У нас няма грижа за музикалната памет

Снимка: БНР

Тя е нещо като "три в едно": свири, композира и преподава. Освен това е невероятно харизматична и изпълва докрай пространството със своята завладяваща енергия и артистична непосредственост. Дъщеря на изтъкнатия български композитор Александър Танев, Борислава отдавна си е извоювала свой собствен път и име в нашия музикален живот и ги следва неотклонно със завидно постоянство и успех. Ежедневието ѝ е докрай изпълнено с музика във всичките ѝ проявления – композиране, концерти, уроци с любимите ученици.

След седемгодишно прекъсване тя отново е в студиото на "Предаване без име", за да си поговорим за всичко, за което при първата ни среща не ни остана време. Кое е водещото в професията ѝ на музикант, има ли свои приоритети и какви са те; как изглежда животът на Борислава Танева извън сцената и какво се е променило в него през изтеклия период – всичко това ще научите от живия и неподправен разговор, който ще излъчим в две поредни издания на "Предаване без име" – съответно на 16 и 23 декември от 11 часа.

Проф. Борислава Танева и Аделина Александрова
Ще слушате и нейни изпълнения и авторска музика, както и най-новата ѝ творба – "Musica Ad Libitum", чийто запис в Първо студио на БНР беше завършен през месец април 2023 година. А в звуковия файл ви предлагаме част от интервюто с проф. Борислава Танева, в което става дума за нейния баща, проф. Александър Танев, и българското звуково наследство.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20