Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На лекаря – с любов

Проф. д-р Николай Цанков
Снимка: bglekari.bg

Предпразничен жест на уважение към труда на доктора, на сестрата, на фелдшера и фармацевта. Основен гост бе проф. д-р Николай Цанков – уважаван и авторитетен лекар и преподавател, експериментатор, член-кореспондент на БАН. В разговора откроихме много сюжети от областта на дерматологията: често срещаните болести по кожата, зимните алергични реакции, диагностиката, лечението и проследяването им. Включително и тежките диагнози, като меланома и други форми на рак по кожата. Проф. Цанков поясни и някои характерни симптоми на атопичния дерматит или т.нар. екзема, както и различните форми на кожни обриви и алергии. Отговори и на слушателски въпрос за проявите на студова алергия.

В поредното издание "За здравето" отбелязахме 100 години от създаването на Българското дружество по дерматология. Гостът ни, когото смятаме за доайен на българската съвременна дерматология, разказа увлекателни случки, свързани с изследването и лечението на най-често срещаните по онова време кожни болести.


Какво още: посланици на доброто в здравеопазването – предколедна панорама на хуманни и човеколюбиви прояви и жестове. В специална рубрика "Новини" споменахме много имена: на фелдшера Радко Радев, изродил бебе в линейката на път за болницата в Бургас, на Александър Николов от Варна, дарил органите на брат си и спасил живота на няколко души. А наскоро – по негова инициатива варненска улица е наименувана на брат му, първо по роди си събитие в света.

Припомнихме и постъпката на полицейския инспектор от Търговище Георги Гюрушев, спасил малко дете от задушаване и смърт, както и отново изразихме благодарността си към Лазар Радков за инициативата му "Капачки за бъдеще".

Втората част от среща ни "За здравето" бе със същия привкус. Разговаряхме с д-р Даниел Димитров, лекар и участник заедно с Анри Хаздай и Иво Колчаков в редица спасителни операции. Включихме и ученика от пловдивската Математическа гимназия, карловецът Стоян Ганчев, изобретил часовник, който открива ранните симптоми на грип и ковид.



Завършихме последното съботно здравно предаване за календарната 2023 г. с разговор за медицина, за изкуство, за спорт и музика. Главен "герой" в този разказ бе варненецът Николай Христов-Кайо: лекар, мениджър, художник, маратонец и бас китарист.


Екип "За здравето" благодари на своите верни слушатели и приятели, желае на всички ви здраве, благоденствие, красива и топла Коледа, мирна и добра Нова година. И се надява многобройната ни аудитория да расте и през 2024 година – обещаваме, че няма да ви разочароваме! Първата ни среща от кампания "2024" ще бъде на 6 януари…

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Христова танцува върху какаовите зърна според обичая в Гренада

Истории от какаовите земи – Епизод 1: Да танцуваш върху какаови зърна в Гренада

С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...

публикувано на 07.04.25 в 17:15
Гл.ас. д-р Богдан Дичев

Ганьограф, или кой е "класическият българин"

"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо като съвременния Бай Ганьо. Негов автор е д-р Богдан Дичев, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, гост на предаването "За думите". Той изследва публикуваните в..

публикувано на 07.04.25 в 14:10
Росен Люцканов

Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения

Способни ли са машините да мислят? Има ли връзка между разбирането, интелигентността и съзнанието? Каква е природата на мозъчните процеси, които са в неговата основа, и могат ли да бъдат прехвърлени в електронен носител? Тези и други въпроси обсъждат авторите на статиите, включени в сборника "Изкуствен срещу естествен интелект", чийто съставител е..

публикувано на 07.04.25 в 11:10
Розовото езеро Масазир

Розово езеро и Ахатова планина в Азербайджан

Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..

публикувано на 06.04.25 в 17:10

В Института по полимери на БАН разработват нови екосъобразни и приложими полимери

Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..

публикувано на 06.04.25 в 11:15