Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Игнажден е! Внимавайте кого пускате вкъщи!

Обичаят Игнажден пресъздаден от ученици в Етнографския музей в Разград
Снимка: Етнографски музей - Разград

Православната църква отдава почит на паметта на Свети Игнатий Богоносец. С днешния ден започват предпразничните дни преди Рождество Христово. Този ден е известен и като Игнажден. В българските народни вярвания празникът заема особено място и е свързан с множество ритуали, чрез които се предсказва каква ще бъде предстоящата година.

Празнува се не само Игнажден, но празник имат и всички, които носят имена, произтичащи от думите "огън" и "пламък" – Игнат, Огнян, Пламен, Искрен и други подобни.

На този ден се извършва ритуалното "полазване" на дома. Този обичай представлява посещение на първи гост, известен като полазник. Полазникът има специална роля – да нарече за плодородие и благоденствие за семейството, чието жилище посещава.

В българската народна традиция се вярва, че в огнището на дома живее духът-покровител на семейната общност. Този дух се смята за защитник на домакините и мястото, където се съхранява семейният огън, който представлява живота и топлината в семейството.

Съвременните интерпретации на този древен обичай обаче са различни. Д-р Иглика Мишкова от Института по етнология и фолклористика при БАН споделя, че днес не всички приемат с лекота ролята на полазник. Това се дължи на промените в обществото и вярванията на хората.

Според д-р Мишкова много от традициите се променят и изчезват с течение на времето. Например, много хора в настоящето не биха се осмелили да бъдат първи гости в чужд дом, защото се тревожат какъв късмет биха могли да донесат. Също така старите правила за изнасяне на предмети от къщата и връщане им обратно също са част от традициите, но не знаем как се спазват.

Независимо от съвременните интерпретации и промените в традициите, Игнажден остава важен празник в българската култура.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театър и храна

Фифика Георгиева завършва актьорско майсторство за куклен театър и известно време животът ѝ е тясно свързан с театъра, а сетне тя се посвещава поравно на театъра и на храната. Така е и днес, години по-късно, както в проектите ѝ за деца, така и в проектите ѝ за възрастни. За нея производството на сладка, лютеница и сладоледи е почивка от..

публикувано на 24.06.24 в 18:20

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52

Студентски театрален фестивал в Хасково за трета поредна година

На 24 юни в Хасково се открива третото издание на единствения студентски театрален фестивал в България "Сцена на края на града". За програмата и участниците е разговорът със Стелиян Николов, директор на ДКТ "Иван Димов" – Хасково. Ето какво каза Стелиян Николов в ефира на предаването “Нашият ден”: "Фестивалът се провежда за трета поредна..

обновено на 24.06.24 в 12:34

Фестивалът на дивите цветя в Родопите с 11-о издание

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" представяме единадесетото издание на Фестивала на дивите цветя в Родопите. Тази година фестивалът поставя акцент върху изложението на местни производители, предлагащи екологично чисти продукти от планинския район. Илия Годев , организатор на фестивала, разказва за събитията и акцентите на..

обновено на 24.06.24 в 11:07
Яна и Димитър Недялкови

Влез в обувките ми

Все повече съвременни изследвания казват, че обувките, които носим, имат решаващо значение за здравето на телата ни. Бързите масови производства на обувки казват, че можем да носим всичко, стига то да ни е по джоба. Занаятчийските производства на обувки казват, че е важно да запазим човешкото лице на всеки един занаят, следователно – човешките..

публикувано на 23.06.24 в 10:35