Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят в малкия град

Общинският исторически музей в град Кнежа – за днешния и утрешния ден

7
Общинският исторически музей в Кнежа
Снимка: ОИМ-Кнежа

На 24 ноември град Кнежа посрещна своя 80-годишен юбилей. На територията на общината се намират четири обекта - недвижими културни ценности с национално значение и седем обекта от местно значение – разкрити предимно в резултат на археологически проучвания. Общинският исторически музей е една от забележителностите в Кнежа.

Началото на музейното дело в града е поставено в началото на 1971 година, с откриването на първата музейна експозиция. Голяма заслуга за този успех има краеведът Стефан Петров, който още през1968 г. започва публикуване на поредица от исторически статии за миналото награда, а през 1969 година официално започва да организира и активна събирателска дейност, за създаването на оригинална музейна сбирка.

През различните исторически епохи землището на Кнежа е населявано от народите на: траки, славяни, прабългари, римляни, келти, гърци и др.

Едни от интересните експонати в Археологическата експозиция са Тракийски и келтскио ръжия отV - Iв. пр. Хр., както и железен меч, обкована щит, дръжка от железен нож, открити в местността Кошутаняка, а също и глинени съдове отXX-VIв. пр. Хр. и предмети от камък, рог, кост и желязо отV – Iв. пр. Хр.

Изложбената зала
В музея се съхраняват стари български и турски документи и вестници, материали за видни личности от Кнежа и родословието на много фамилии, както и за предприятия, учреждения, организации, материали за училища. Сведения за участниците във войните от 1885, 1912-1913,1915, 1941 год. оригинални снимки, негативи, репродукции…Също така са съхранени исторически документи за Аспаруховия вал – едно от трите гранични и укрепителни съоръжения в северозападна България и за Кралската босненска фамилия Кнежевич, живяла през ХIVвек на територията на град Кнежа.

Изложбената зала
Етнографската експозиция представя материалната и духовна култура на населението от нашия край. Представено е традиционното жилище на българите с неизменното огнище и съответните предмети от бита –синия, керамични съдове, традиционни инструменти, хурки, вретена, стан, чекръци…Може да се видят и предмети, използвани в земеделието, животновъдството, лозарството; шивашка и плетачна машина и др. Интересни са и оригинални накити и традиционни народни пафти и бижута. Колекцията от възрожденски оръжия съдържа пушки, револвер, сабя, кама и нож. Вниманието на посетителите е привлечено и от мистичния оброчен камък.

Кристиян Нановски и Ангел Бачийски в студиото на програма „Христо Ботев“
В художествената галерия са представени икони, картини и произведения на приложното изкуство на творци от Кнежа: Любен Диманов, Асен Крайшников, Петко Шиляшки, Марин Георгиев, Венера Симеонова, Любен Насков, Мими Векова, Стоян Кьосовски, Валентина Рашева, Лидия Шиндлер, Димчо Димчовски, Манчо Милев, Теодор Радков.

За историческото минало и културното наследство на Кнежа и за музейните изяви, разговаряхме с директора на Общинския исторически музей Кристиян Нановски и с Ангел Бачийски, историк и уредник в музея.


Актуална информация за предстоящи събития и изложби можете да откриете на страницата на музея.

Снимки: ОИМ-Кнежа, Божидар Любенов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Линда Русева и Валентин Ганев

Хумор и престъпление в литературния салон на "Хумор и сатира"

Тази неделя " Академия комика " , литературният салон на редакция " Хумор и сатира ", за пореден път ще предложи на слушателите си увлекателни разкази от световната класика.  Съчетаваме двама много различни автори, Роалд Дал и Анри Троая. Всеки посвоему открива иронията, парадокса и хумора в темата за престъплението. Актьорите Валентин..

публикувано на 23.05.25 в 15:15
Are You a Modern Girl? Rituals & Nowness, 2025, кадър: Михаил Новаков

Ритуали на свързване

Съвременните ритуали са онези невидими жестове, чрез които хората се опитват да останат свързани: с тялото си, с природата, със спомена. Две изложби в София карат публиката да се запита как изкуството днес възстановява изгубената връзка между човека и света, било то общност или природа. Те приканват към завръщане към тялото, към усещането, към..

публикувано на 23.05.25 в 13:45

Третото издание на "Нова българска типография" ще бъде представено в ДОМ

Третото издание на "Нова българска типография" – изложбата в Концептуалното пространство ДОМ представя в "Артефир" дизайнерът Борил Караиванов. Куратор на експозицията, която ще бъде открита днес (22 май), е Кирил Златков. Посетителите на ДОМ ще могат да се запознаят до 27 юни с постиженията на българските дизайнери в областта на..

публикувано на 23.05.25 в 13:42

"Да поЧетем 24 май" на площад "Славейков"

Събитието "Да поЧетем 24 май" ще срещне на емблематичния столичен площад "Славейков" граждани, писатели и книжари в Деня на българската писменост. Симона Василева , един от организаторите, разказва в "Артефир" за мултижанровия фестивал, който ще превърне софийския площад в читалня на открито. На 24 май от 16 ч. ще започне фестивалът "Да..

публикувано на 23.05.25 в 13:27

За "Машините и хората"

Къде е мястото на машините в нашия живот? Нова книга " Машините и хората " от поредицата " Философски закуски " ще провокира разговори и размисли по един от най-актуалните въпроси на съвремието.  Забавно поднесени от Бриджит Лабе и Пиер-Франсоа Дюпон-Бьорие с остроумните илюстрации на Жак Азам, историите в книгата, както впрочем във всяка..

публикувано на 23.05.25 в 11:39