Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското здравеопазване през 2023 година: Какво се случи и какво остана недовършено?

| обновено на 21.12.23 в 11:55
Снимка: БНР

Сектор "Здравеопазване" беше в медийното внимание през изминалата 2023 година. Адв. Мария Петрова ни предостави обзор на ключовите проблеми и предизвикателства, пред които здравеопазването ни беше изправено пред този период в интервю за “Нашият ден”.

Началото на годината беше маркирано от скандала с разменените бебета в Шейново, който породи сериозни въпроси относно сигурността и качеството на услугите в родилните отделения и болници. Прокуратурата започна проверки във всички родилни отделения и АГ болници, но, според адв. Мария Петрова, това не е достатъчно. Отчетено е, че съществува сериозен недостиг на акушерки и специалисти в сектора, както и липса на добре разработени правила за работа, което затруднява ефективната проверка и надзор в болниците, което тя отчете като позитив, но и като поредна констатация не водеща до действия. 

Друг проблем, споменат от адв. Мария Петрова в интервюто, се отнася до недостига на лекарства. През голяма част от годината, имаше сектори с липси. Тя изразява загрижеността си, че системата, по която се разпределят лекарствата, не винаги отговаря на реалните медицински нужди на пациентите, а по-скоро се подчинява на интересите на определени лобита и корпорации. Това може да доведе до трудности за пациентите, особено за онези, страдащи от хронични заболявания като диабет.

"Формулата е сгрешена, доколкото е угодна само на определени лобита и финансови интереси, така че да може тези лекарства лесно да се изнасят и определени корпорации да трупат печалби за сметка на затрудненото ежедневие на пациентите.  Не мога да кажа, че това е неволна грешка", коментира тя.

Адв. Петрова се спря и на въпроса за електронизацията на нашето здравеопазването. Тя подчертава важността на електронните рецепти, но също така наблегна и на затрудненията в системата, които те донесоха. Зависимостта от електронната система може да доведе до забавяне в предоставянето на медицинска помощ, а това е нещо, което трябва да се вземе предвид при разработването на ефективни решения.

Чуйте кои теми засегна още адв. Петрова в интервюто!

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любов, кожени изделия и индийска табла: Афганистанецът, който намери дом в България

В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан.  Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..

публикувано на 04.07.25 в 10:10

Как "Криминогенната държава" говори на българския читател

В рубриката "Във времето на редактора" се насочваме към една книга, която провокира със своята безкомпромисност и аналитичност – "Криминогенната държава" на Джулио Тремонти. Това е произведение, което далеч надхвърля обикновената политическа критика и се превръща в своеобразен манифест на либералната мисъл, изправена срещу една държава, вкопчена..

обновено на 03.07.25 в 10:49

Токсикология в сезона на отпуските: Какво води до спешен прием в "Пирогов"?

Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник на клиниката по "Токсикология" в "Пирогов", споделя важни наблюдения и съвети, свързани с повишената токсикологична опасност през топлите месеци. Ужилвания и ухапвания – сезонна вълна от..

обновено на 03.07.25 в 09:21
Аркади Шарков

Финансовата дупка в здравеопазването расте – време е за координирани действия

До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения, реши Здравната комисия в парламента. По темата в ефира на Lege Artis се изказа икономистът Аркади Шарков.  "Парите никога не стигат, особено за здравеопазване" "Когато..

обновено на 03.07.25 в 08:43