Психоанализата, методът, който за първи път ясно изважда под светлината на прожекторите тъмните и неизследвани кътчета на личността, има своите патриарси, но за разлика от други научни направления, психоанализата почти от самото си създаване, се изучава и практикува и от жени, а една от големите женски фигури в психоанализата е Мелани Клайн.
Клайн е сред най-оригиналните и продуктивни представители на виенската психоанализа, върху чийто трудове възниква и се развива британската психоаналитична традиция.
Израснала в семейство със строги, отчуждени родители на 4 деца, Мелани мечтае да учи медицина, но на 17 години се сгодява и плановете ѝ за образование се провалят. Ражда деца, след което в живота ѝ се появяват депресивни проблеми, наследени от детските и юношеските ѝ години и допълнени с напрежение и проблеми в нейното собствено семейство. Има проблеми с възпитанието на своите собствени деца. По-големият ѝ син загива, а с дъщеря си така и не успява да развие разбирателство. Клайн се чувства нещастна в брака и се развежда.
Запознанството на Мелани Клайн със Зигмунд Фройд през 1917 г. и прочитът на една от неговите книги ѝ дават повод да вземе кардинално решение какво да прави със себе си. Така тя избира професията на психоаналитик.
Посвещава се на анализ на малки деца и тъй като те не са способни на някои от най-често използваните фройдистки техники, като например свободното асоцииране, Клайн така да се каже създава и започва да прилага игровата терапия като начин да изследва несъзнаваните чувства, тревогите и преживяванията на децата. Работата ѝ влиза в противоречие с тази на Ана Фройд, която вярва, че децата не могат да бъдат психоанализирани.
Клайн смята, че ранната детска психика се поддава на анализ и става водещ аналитик на деца първо в Берлин, после и в Лондон, където се установява през 1926 и остава до края на живота си, умира през 1960 г. В работата си тя се старае да разбере как от примитивно, търсещо удоволствието, импулсивно създание човекът еволюира до по-зряла адаптация в по-късния си живот, а също така какво се обърква в този път. Най-често това е напрежението, което създава вечната борба между любовта и омразата, удоволствието и болката, завистта и благодарността.
"Завистта е най-разрушителната проява на нагона към смъртта, която подкопава връзката с майката по начин, който може да повлияе всички последващи отношения. Именно заради значимостта на тези идеи "Завист и благодарност" е избрано за заглавие на излезлите наскоро събрани съчинения на Клайн", пише в предговора към българското издание на есетата на психоаналитичката.
Според д-р Айлин Макгинли, обучаващ и супервизиращ аналитик към Британското психоаналитично общество, "редакторът, преводачът и издателството, които стоят зад публикуването на сборника, заслужават специална похвала за усилието тази важна книга да достигне до широката българска аудитория."
Чуйте разговора с преводачката на сборника, Милена Статева, която разказва за приноса на Мелани Клайн към теорията на обектните отношения, които намират място не само в психоанализата, но и при анализ и работа с групи и цели общества по един творчески и хуманен начин.
Милена Статева е доктор по социология, магистър социална психология. Сертифициран процесен консултант от Института "Тависток” и фасилитатор на групова динамика от Международно бизнес училище. Бивш член на Съвета на директорите на Британската социологическа асоциация. Независим консултант и изследовател, специализиращ в приложната социална и политическа мисъл, председател и основател на "Орион грид". Организацията отправя покана към всички желаещи да се включат в Станция за вслушване - България и светът в навечерието на 2024 година на 13 януари 2024 г.
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
След наскоро приключилото голямо годишно събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час" в рубриката "Всичко за образованието" гостува Милена Димитрова, старши специалист "Управление на съдържанието". В годината, в която фондацията отбелязва 15-ия си рожден ден, "Добрите практики на фокус" събра повече от 500 участници – учители,..
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg