Екипът на Софийската опера и балет има вече цял списък от мюзикъли, които преминават на различни сцени при много голям успех – "Мамма миа", "Клетниците", "Шрек".
И сега в Софийската опера и балет кипи работна атмосфера, защото на 9 януари е българската премиера на прочутия бродуейски мюзикъл “Звукът на музиката“. Това е една история, вдъхновена от историята на певците от семейство Трап, пресъздадена от творческото вдъхновение на музиканта Ричард Роджърс и на автора на текста Оскар Хамърстайн II, по едноименната книга на Хауърд Линдзи и Ръсел Краус.
Режисьорът Уест Хайлър, костюмографът Уитни Локър и светлинният дизайнер Зак Блейн отново са в София, за новата продукция на хитовия мюзикъл "Звукът на музиката“. През 2020 г. те поставиха "Шрек“ по анимационния филм и книгата на Уилям Стайг с музика на Джанин Тезори.
Сюжетът се основава на мемоарите на Мария фон Трап от 1949 г. "Историята на певците от семейство Трап“.
Действието се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г.
Мюзикълът разказва историята на Мария, която приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се влюбва в децата и в крайна сметка в техния овдовял баща, капитан фон Трап. Наредено му е да приеме служба в германския флот, но той се противопоставя на нацистите. Той и Мария решават да избягат от Австрия с децата.
Много песни от мюзикъла се превръщат в стандарти, включително "Do-Re-Mi", "My Favorite Things", "Edelweiss", "Climb Ev'ry Mountain" и заглавната песен "The Sound of Music".
Премиерата на "Звукът на музиката" е на 9 януари със следващи дати 10, 16, 17, 30 и 31 януари. Ролите на седемте деца от семейство фон Трап се изпълняват от малките певци от вокалната група "Таласъмчета" на Димитър Костанцалиев. Диригенти са Игор Богданов и Светослав Лазаров.
Оригиналната продукция на Бродуей, с участието на Мери Мартин и Теодор Бикел, стартира през 1959 г. и спечели пет награди "Тони", включително за най-добър мюзикъл, от девет номинации. Първата лондонска постановка е в Palace Theatre през 1961 г. Оттогава до днес мюзикълът се радва на множество постановки по целия свят. Филмовата адаптация от 1965 г. с участието на Джули Андрюс и Кристофър Плъмър печели пет награди "Оскар", включително за най-добър филм. "Звукът на музиката" е и последният мюзикъл на тандема Роджърс и Хамърстайн, тъй като Хамърстайн умира девет месеца след премиерата на Бродуей. Двамата създават повече от 10 мюзикъла, сред които "Оклахома“, "Южният Пасифик“, "Кралят и аз“, "Пепеляшка“. За своите творби двамата печелят 37 награди Тони, 15 награди "Оскар", 2 награди "Пулицър", 2 награди "Еми" и 2 награди "Грами".
Снимки – Софийска опера и балет
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg