Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В навечерието на Рождество Христово

Снимка: БГНЕС

Всяка година в очакване светата нощ на Рождество нека отправяме духовните си очи към Витлеем и заедно с обикновените пастири се поклоним пред яслите на родилия се в тях Цар на мира и любовта, огрял света със светлината на познанието. На мястото на ливана, златото и смирната поднесени Му от източните мъдреци, ние можем да му принесем в дар своята искрена вяра и пламенна любов, както и пречистените си души и сърца, защото "Бог е дух: и тия, които Му се покланят, трябва да се покланят с дух и истина”. А св. ап. Павел ни учи, че плодът на духа е ,любов, радост, мир, дълготьрпение, благост, милосърдие, вяра, кроткост, въздържание. Против такива няма закон”. В навечерието на Рождество Христово с текстове на св. Отци, както и на съвременни богослови, с много поезия и музика, посветени на Рождения ден на Сина Божи се опитваме да ви настроим да приемете с духовна радост и любов идването Му в света.

В рубриката "Християнска поезия" – стихотворенията "Бъдни вечер" от Емануил Попдимитров, "Рождество Христово" от Асен Калоянов, "Рождественска песен" от Йордан Стубел, "Роди се Бог" от архимандрит Серафим Алексиев, "Коледа" от Дора Габе и "Бъдни вечер" от Елисавета Багряна, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41

Имигрантът Бисрат Можо: За живота в България и (не)толерантността

Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..

публикувано на 18.12.24 в 09:15

Проблемите на средното образование през очите на един родител

Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..

публикувано на 18.12.24 в 09:02
Боряна Ангелова-Игова

Оптимизъм и интеграция: Как спортът приобщава?

В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..

обновено на 17.12.24 в 14:44

Климат, деца и права: Международен проект обединява усилия за устойчиво бъдеще

Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..

обновено на 17.12.24 в 14:00