Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Събор на св. Богородица

Снимка: архив

След всеки голям християнски празник се почитат главните действащи лица в него. Така днес, след Рождество Христово, почитаме Божията майка и свети Йосиф, за когото тя е сгодена, за да се грижи той за нея и за Божествения ѝ Син. Празникът се нарича събор на света Богородица, защото богослужебното събиране на вярващите в храма е в нейна чест. Молитвите и песнопенията днес са посветени предимно на нея и на раждането на Спасителя на света Господ Иисус Христос. В един текст се казва: "Ти, Чиста Богородице, държа в обятията си като младенец Този, Който е Господ на всичко и получи плът от тебе; ти стана причинителка на радост, затова цялото творение днес радостно възпява дивното ти раждане, понеже ти роди за света извора на безсмъртието".

Сведенията в новозаветните книги за свети Йосиф Обручник са твърде оскъдни. За него споменават само евангелистите Матей и Лука, които говорят и за раждането на Иисус Христос. Йосиф е упоменат сред предците по човешка линия на Богочовека Христос в родословието, дадено от свети евангелист Матей, защото по начало този евангелист посочва родословието според еврейската традиция – по мъжка линия. Пак той разказва как Йосиф е смутен, когато разбира, че света Дева Мария е заченала, като още не знае за свръхестественото зачатие от Светия Дух. Ангел Божи му съобщава за това и Йосиф приема да участва в изкупителния замисъл на Бога. А св. евангелист Лука споменава за него при поклонническото пътуване на светото семейство с 12-годишния Иисус до Йерусалим. Той остава в историята на Църквата като обручник, т.е. годеник, но не и съпруг на Божията майка и пазител на нейното девство.

За Божията Майка малко е написано в Свещ. Писание, но много се знае за личния ѝ живот от Свещ. Предание. Тя стои зад всяка стъпка на Родилия се от нея Син Човешки. Дава Го на света в чисти пелени, приема Го от кръста наранен и окървавен от света. И всичко това слагала на сърцето си без всякакво мърморене или протест. Трудно е да си представим величието на майчиния ѝ подвиг, още по-трудно е да разберем тази най-висока степен на чистота и светост, на смирение и преданост на волята Божия, които я правят, както казва отец Йоан Крестянкин. "Дъщеря на Бог Отец, Майка на Бог Син и невеста на Бог Дух Светий". На Рождество Христово се е изпълнява обещанието, дадено още на първите хора, че ще се роди Спасител на света и семето на жената ще порази главата на змията. Това става чрез богоизбраната Негова майка.

На днешния ден се почита и паметта на св. цар Давид, който е родоначалник на семейството Иисус Христос по линията на св. Богородица, както се приема, че е и автор на една от книгите в Стария Завет – Псалтира. Днес се почита и паметта на св. апостол Иаков, брат Господен – наречен тъй, защото е син на Йосиф, обручник от първия му брак. Той е един от седемдесетте апостоли, първи епископ на Иерусалим в продължение на 33 години, който се приема, че написва и първата света литургия.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20