Ще гарантира ли Конституцията повече култура и изкуство през 2024 година? Издателят и политик Манол Пейков споделя своята гледна точка по въпроса в ефира на “Нашият ден”, като подчертава, че културата винаги е била двигателят на всичко друго в България. Той изразява загрижеността си от факта, че този сектор е бил занемаряван през годините и че стратегии за дългосрочно развитие в областта на културата често са били обсъждани, но не са се реализирали.
Според него промяната на българската конституция, като са заложени културата и образованието като ключови теми за държавата, е стъпка в правилната посока.
"Може би една от важните новини се случи в края на годината и тя беше, че в промяната на българската конституция, която гласувахме, записахме културата и образованието като ключови теми за българската държава. Новината е само знакова, но това показва намерение. Искрено се надявам идното десетилетие това намерение да се уплътни", посочва той.
В интервюто той подчертава важността на културния сектор за идентичността и обогатяването на българското общество. Пейков също така споделя, че културата не е само набор от изкуства и традиции, но и начинът, по който нацията разбира себе си и света около нея. Тя е двигател на множество области, включително и на самата политика. Този подход променя перспективата върху това как българите виждат себе си и каква роля изиграват в световния контекст.
"Може би в последните 30 и няколко години от промяната на обществената ни система на управление винаги мислехме за насъщния и себе си като за хора, които трябва да догонват. За мен културата е фундаментът на една държава. Ако се забравя работата по културата, тогава не всичко се случва така, както трябва да се случва. Българите започнахме да трупаме самочувствие, надявам се, че следващите години ще бъдат по-различни", казва още той.
Чуйте разговора в звуковия файл.
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg