Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Мила, от какво имаш нужда?" или още за правата на жените у нас

| обновено на 03.01.24 в 11:15

През последните десетилетия социалните роли и динамиката в семействата се промениха радикално. Жените влизат в работната среда, но същевременно продължават да изпълняват важната роля на грижещи се за семейството. Докато ние, като общество, правим напредък в увеличаването на равенството между половете и подобряването на правата на жените, все още има работа да се свърши, за да се подкрепят онези, които се грижат за по-слабите в семействата.

В този контекст проведохме интервю с Веселина Панайотова, един от създателите на кампания в подкрепа на жените в България, полагащи грижа. Тя също така разкри детайли за проектите на фондация "Мама има работа", които имат за цел да увеличат правата на родителите и да подкрепят тези, които продължават да се грижат за своите близки.

По нейните думи след Втората световна война жените стъпват на пазара на труда като работна сила, но често при условия, които не са договорени. Семейните взаимоотношения също са претърпели промени, като се разчита повече на по-възрастните поколения. Поколенията са живели повече заедно, като по този начин са се улеснявали грижите за децата и по-слабите членове на семейството.

Според нея в днешните времена договорката за домашния труд все още остава на заден план и много често остава невидима. Жените се изправят пред двойно предизвикателство – на работното място и в дома, като се стараят да балансират между двата аспекта на живота си.

В предаването Веселина Панайотова обаче подчертава, че в момента съществуват три директиви на ЕС, които дават повече права на жените, но същевременно им налагат и нови задължения. Този баланс може да бъде предизвикателство за много жени, които са толкова заети, че нямат време да спрат и да помислят какво всъщност се случва. Това се усеща особено след раждането на децата, когато допълнителните грижи и отговорности се увеличават.

В интервюто си Панайотова споделя също и резултатите от кампанията "Мила, от какво имаш нужда?", която се проведе в рамките на инициативата "Мама има работа" на фондация Impact Drive. Проучването показа, че жените най-често споменават необходимостта от повече време за себе си и изразяването на благодарност към тях.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20