Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Мила, от какво имаш нужда?" или още за правата на жените у нас

| обновено на 03.01.24 в 11:15

През последните десетилетия социалните роли и динамиката в семействата се промениха радикално. Жените влизат в работната среда, но същевременно продължават да изпълняват важната роля на грижещи се за семейството. Докато ние, като общество, правим напредък в увеличаването на равенството между половете и подобряването на правата на жените, все още има работа да се свърши, за да се подкрепят онези, които се грижат за по-слабите в семействата.

В този контекст проведохме интервю с Веселина Панайотова, един от създателите на кампания в подкрепа на жените в България, полагащи грижа. Тя също така разкри детайли за проектите на фондация "Мама има работа", които имат за цел да увеличат правата на родителите и да подкрепят тези, които продължават да се грижат за своите близки.

По нейните думи след Втората световна война жените стъпват на пазара на труда като работна сила, но често при условия, които не са договорени. Семейните взаимоотношения също са претърпели промени, като се разчита повече на по-възрастните поколения. Поколенията са живели повече заедно, като по този начин са се улеснявали грижите за децата и по-слабите членове на семейството.

Според нея в днешните времена договорката за домашния труд все още остава на заден план и много често остава невидима. Жените се изправят пред двойно предизвикателство – на работното място и в дома, като се стараят да балансират между двата аспекта на живота си.

В предаването Веселина Панайотова обаче подчертава, че в момента съществуват три директиви на ЕС, които дават повече права на жените, но същевременно им налагат и нови задължения. Този баланс може да бъде предизвикателство за много жени, които са толкова заети, че нямат време да спрат и да помислят какво всъщност се случва. Това се усеща особено след раждането на децата, когато допълнителните грижи и отговорности се увеличават.

В интервюто си Панайотова споделя също и резултатите от кампанията "Мила, от какво имаш нужда?", която се проведе в рамките на инициативата "Мама има работа" на фондация Impact Drive. Проучването показа, че жените най-често споменават необходимостта от повече време за себе си и изразяването на благодарност към тях.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58