С отец Калистрат Зографски – монах от Зографския манастир в Атон, и с професор Иван Билярски от Института за исторически изследвания към Българската академия на науките разговаряме за понятието "Трети Рим" като субстрат на религиозни, но и политически амбиции, реализирани в угода на руската имперска доктрина.
Калистрат Зографски разказва за произведението си "Третият Рим и църквата", чиято втора част е напът да издаде скоро. Според него феноменът Руска империя и неговите продължения днес ползват идеята за Трети Рим, обединяващ православието с най-вече експанзионистична цел, реализирана чрез обединението на православните под егидата на Москва.
Според Иван Билярски Византия, която не е съществувала като понятие преди XVII век, е претендирала за обединение на християните като наследник на Рим, но едва според Филотей от Псков поради пропадането на Византийската империя идва времето на Третия Рим, като четвърти няма да има, заявява той. Претенцията за Трети Рим е пропаганда на Москва, смята Иван Билярски.
В разговора се споменават редица известни и неизвестни факти и за отношението на Българската православна църква към сложната и деликатна материя на междуцърковните взаимоотношения в политическия контекст на историята.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg