Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 526

В търсене на нормалността

Йордан Камджалов, Емил Янев, Христо Киров ( от дясно наляво)
Снимка: БНР

В епизод 526 "Трамвай по желание" започва Новата 2024 г. с идеята за меценатството и благотворителността – създателите на артистично пространство Теодора и Христо Кирови и знаменитият диригент Йордан Камджалов, откривател и покровител на млади таланти.

Навръх Богоявление, Кръщение Господне и Йордановден двамата мисионери на добротворството отново са в действие. Същият този ден в София те откриват Академия за човека. В нея участие ще вземат способни и преуспели българи от всички клонове на знанието, изкуствата, културата и спорта. Концепцията на това общество е, че всеки българин носи шампионското в себе се, а всеки шампион е нормален човек.

В допълнение към авторитетната творческа биография на Камджалов могат да се добавят редица  престижни факти. Прочутото издателство „Kubon & Sagner“ отпечатва книгата „Звукови светове. Диригентът Йордан Камджалов" на немски език с резюме на 7 езика, представяща търсенията му на единство между музика, философия и наука. Присъдена му е единодушно "Наградата на музикалната критика" от 24th Central European Music Festival.

Друго признание пък препраща маестрото към хоризонтите на вечното. През 2014 г. НАСА (NASA) и МАС (IAU) дават неговото име на астероид – 52292 Kamdzhalov, като обявяват, че „той свързва света на музиката с очарованието на вселената“.

Семейство Теодора и Христо Кирови пък показват, че бизнесът може да има и художествено лице. Историята е описана и накратко тя е следната. Създаденият от тях Сити Марк арт център не е просто театър – то е център за изкуство и бизнес. 2008-ма купуват кино Левски, което е било затворено за незаконно стрителство. Стигнало се е дори до дренаж на основите. Изкъртва се и се изкорубва всичко. В обновяването са вложени над 5 млн.лв., теглят се кредити. Теодора лично създава архитектурния и дизайнерски проект. Предприемат това приключение осъзнавайки, че в България има огромен глад за култура и че духовността е това, което ще ни спаси. Според Христо криза на духовността не само у нас, а и в целия свят. 

Снимка – Ани Маринова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05