"Семейните маршрути" ни отвеждат в Калофер, където днес там е голям празник. На Йордановден има традиция да се вади кръстът. Целият град празнува, хиляди хора се стичат, за да видят тази превърнала се в традиция от 90-те години на ХХ век – мъжко ледено хоро. Честването на Богоявление започва в ранни зори и вече имаме първия човек, успял тази година да хване кръста от реката – той е най-малкият участник в леденото хоро – Мартин на 6 години. Той, заедно със своя баща, хвана кръста в ледените води на река Тунджа.
Ето какво разказа Александър Райчев, който се включи пряко от Калофер:
"Времето не е студено тази година. Хиляди хора от страната и чужбина се събират тази сутрин в Калофер. По думите на кмета Драгомир Боев от вчерашния ефир в предаването "Нашият ден", очакваните посетители в града тези дни ще бъдат около 6-7 хиляди души.
Ритуалът за хвърлянето на кръста е особено атрактивен. Според регламента, който беше спазен в ранните минути на деня, първо в реката влязоха местните жители, а след това и всички гости на града, които искаха да се потопят във водите на Тунджа. Минути преди 8 часа група от двеста мъже и младежи, сред които много деца от града на Ботев, слезе от църквата "Архангел Михаил", където беше отслужена Празнична литургия и водосвет, и нагази в реката.
Местни хора споделиха, че от дълги години влизат на Богоявление в реката – това са правили техните бащи и дядовци, на това учат и синовете си. Ритуалът се извършва за здраве и берекет през годината. Хората от Калофер бяха категорични, че въпреки студената вода никой досега не се е разболял и е здрав през цялата година. Има и един друг местен обичай – калоферци подгряват от предната вечер с вино с черен пипер.
Преди няколко месеца се появи монографията "За християнския празник Богоявление и неговото отбелязване в Калофер – история и съвременност" на историка доц. д-р Живко Лефтеров, преподавател в Департамент "История" на НБУ, който разглежда подробно традицията на хвърлянето на кръста и леденото хоро в Калофер.
Отец Димитър от църквата "Архангел Михаил" благослови слушателите на програма "Христо Ботев".
Официалната програма на празниците започва в 11.30 часа, когато е ритуалът по полагани на цветя пред паметника на Ивана Ботева, майката на Христо Ботев, и рецитация на стихотворението "Майце си". След това е митинг-поклонение, посветено на 176 години от рождението на Ботев пред мемориала на поета и революционер полагането на гирлянд на славата пред паметника. Събитията завършват с празнични илюминации, които ще осветят Калофер в чест на Христо Ботев и националния празник."
Какво споделиха жителите и гостите на Калофер, както и за творческия център на калоферската дантела – чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – БГНЕС
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..
Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..
Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..
Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..
Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg