"Когато Ти, Господи, се кръщаваше в Йордан, откри се поклонението на Света Троица; защото гласът на Отца свидетелстваше за Тебе, като Те наричаше възлюбен Син, а Духът във вид на гълъб потвърждаваше верността на тия думи. Христе Боже, Който си се явил и си просветил света, слава Тебе" се казва в тропара на отминалия на Богоявление. Празникът се нарича Богоявление, защото за първи път при кръщението на Спасителя Бог се открива на света в Своите три неразделни Лица: Отец, Син и Дух Свети. На този ден Бог Син се кръщава. Бог Отец свидетелства от небесата: "Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение", а Бог Дух Свети, се явява в лицето на гълъб, потвърждаващ истинността на тия думи. Той е един от дванадесетте Господски и Богородични празници, известен още с имената: Кръщение Господне и Просвещение. Чрез Своето кръщение Христос получава Божието посланичество да основе Царството Божие на земята. Третото име на празника се подразбира от тропара и идва оттам, че чрез Йорданското събитие Бог ни просвещава, като ни разкрива Същността Си в непостижимата тайна на Единосъщната и Неразделна Троица. Бог е светлина, Иисус Христос като Негов Син е "светлината на света", "която просветлява всеки човек, идващ в света". Днес в "Благовестие" заедно с доц. Ивайло Найденов, декан на БФ при СУ "Св. Климент Охридски" разговаряме за отминалия ден на Богоявление, за светлината на света както и за съвременната проповед.
Християнска поезия
Стихотворението "Молитва" от Атанас Далчев, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg