"Мигове от живота", които водят до "Безкрайност", представят Мая Дойчинова-Сапунджиева и Ивайло Сапунджиев в рамките на фестивала за кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка SOFIA MENAR.
В Дома на киното вече може да бъде разгледана първата от двете изложби на фотографския тандем. Тя ще бъде видима до 20 януари, като в експозицията зрителите откриват кадри, които запечатват най-вкусните, наситени колкото с усмивки, надежда и любов, толкова и с болка, тъга и сълзи безценни моменти от живота на хората. В случая мигове, изживени и заснети в Мароко, Тунис, Египет, Турция, Узбекистан, Индия и Иран. Серията представя едно пътешествие из различни култури, бит и традиции.
"Много често не търся нещо, то ме намира. Или очаквам да се случи, и то се случва. Тогава е наистина най-вълнуващо - срещите с хората, техните емоции, които споделят с теб самия, особено в тази част на света. Хората там са много слънчеви, отворени към другия свят и емоциите и случките са много интересни", каза в "Артефир" Май Сапунджиева.
Според нея понякога просто трябва да хванеш момента. Виждаш емоцията, и трябва да я запечатваш. Езикът на жестовете, комуникацията дори без думи, енергията са ключови в улавянето на мига. Чуждия или този на света. А местата, които са я впечатлили най-силно, са Иран и Индия.
На 15 януари, но в Културен център G8 ще бъде открита и "Безкрайност". Втората изложба на тандема улавя символа на безкрайността, поместен в архитектурните елементи и стенописи. Линии, форми и цветове, които носят вдъхновение и спокойствие. И те са заснети в същата част на света, като изключим обаче Египет. Повече от десет години фотографите са в търсене на хармония и това ги подтиква да създадат серията "Безкрайност".
"На мен лично ми трябваше време да установя, че тези безкрайни линии и орнаменти в архитектурата, рисунките, са нещо, което действа изключително успокояващо и хармонизиращо. (..) Всъщност самата серия се породи в последните години, когато много активно започнахме да снимаме със съпруга ми. След това, изследвайки и по-старите си кадри, установих как много често съм търсила точно това, без да го осъзнавам в началото. След това вече стана съвсем съзнателно търсене", обясни Мая Сапунджиева.
За снимането в добрата компания на мъжа ѝ, тя казва:
"Понякога сме доста различни в снимките си и в усещането на нещата. Погледите хем са еднакви, защото имаме буквално едно към едно снимки, хем коренно различни. А сме били точно на едно и също място, почти в една и съща позиция".
За Мая Дойчинова-Сапунджиева фотографията учи преди всичко на търпение. Човек трябва да може да изчака своя точен миг.
И двете изложби на тандема ще бъдат съпътствани с представянето на книгите "Мигове от живота" и "Безкрайност". Повече за фотографиите и историите около тях чуйте в звуковия файл.
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите. В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..
Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят. Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..
Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното". В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..
Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..
В Полския институт в София се състоя премиерата на книгата "Поетично за художници" от Димитрина Хамзе. Представиха я Жоржета Чолакова и Правда Спасова, а Димитрина Хамзе прочете стихотворения, сред които вдъхновени от творби на полските художници Рафал Олбински и Йежи Новошелски. "В тази книга творенията на художниците не са обект на поетичен..
С два концерта на 14 и 17 февруари в зала " Катя Попова " в Плевен и в зала " България " в София, Плевенската филхармония ще представи..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в..
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg