Ромската Нова година е специален празник, който обединява ромската общност в България и служи за подчертаване на културното наследство и обогатяване на взаимните връзки между различните етнически групи в страната. В този дух, Българското национално радио (БНР) ще бъде домакин на специално събитие, в което участват ученици от Основно училище в Граф Игнатиево. Събитието ще се проведе в 1-во студио на Радиото в 13:00 часа и ще бъде посветено на представянето на легендата за празника Василица.
Децата, на възраст между 8 и 12 години, ще имат възможността да споделят тази стара и вълнуваща история с публиката. Празникът, известен още като Ромската Нова година, събира хора от различни етнически произходи и насърчава взаимоприемането и разбирателството между тях.
Кампанията "Да възстановим мостовете по между нас", която се организира от център "Амалипе" вече 15 години, има за цел да насърчи разбирателството и сътрудничеството между различните етнически общности в България. Тя е специално насочена към обогатяване на културния обмен и подчертаване на общите ценности и традиции между ромската, българската, турската и други етнически групи. Важно е да се подчертае, че всяко училище посещава различни институции, за да наричат за здраве и да изразят посланието, че взаимната подкрепа и сътрудничество са от съществено значение за постигането на общи цели.
За много от децата, този опит е първото им пътуване до София и представлява възможност да срещнат различни култури и традиции.
"Децата си тръгват с много положителни емоции. Някои от тях за първи път идват в София. Важно е да накараме децата да си повярват, че могат да успеят без значение отъкде идват", посочва тя.
В заключение, Ромската Нова година и събития като това на БНР и център "Амалипе" играят важна роля в укрепването на връзките между различните общности в България и насърчават културното разнообразие и взаимното разбирателство. Те ни напомнят, че с дух на сътрудничество и уважение можем да постигнем много повече.
Чуйте разговора в зувковия файл.
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
Няма рибар, който да не е хващал огромни риби и по много, няма човек с въдица в ръката, който да не е най-добрият сред най-добрите риболовци. Това не е измислица, това практиката го показва, а ако някой не вярва, да пита първия срещнат рибар кое как е. Другият източник на информация, при това надежден, са водещите на "И рибар съм, и ловец съм" Росен..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg