В НАТФИЗ, във фоайето на Б сградата, беше открита фотоизложба по повод 100 години от рождението на актьора Петър Слабаков. Инициативата за създаването ѝ е на сина му – режисьора Андрей Слабаков. Куратор е Биляна Николова.
Целият януари ще бъде посветен на големия български актьор и освен изложбата всеки вторник в аулата на НАТФИЗ студенти, преподаватели и гости ще могат да гледат по един игрален филм с негово участие, и то в главната роля.
За 16 януари е насрочен филмът "Илюзия", реж. Людмил Стайков, 1980, в програмата за 23 януари е "Здрачаване", реж. Никола Минчев, 1976 (премиера 1989 г.), а на 30 януари ще бъде прожектиран "Златната река", реж. Иванка Гръбчева, 1983.
Входът е свободен за всички желаещи, информират организаторите.
Андрей Слабаков споделя, че през 2003 г. прави документалния филм "Баща ми" – най-тежкият филм, който е правил някога, за да научи всичко, което не е знаел до момента за големия актьор. Двадесет години по-късно нищо не би променил в него, но би направил втора серия, ако има тази възможност.
Повече за пътуващата изложба, която е последното от поредицата събития, отбелязващи рождението на Петър Слабаков, има ли нещо, което не знаем за него, за състоянието на културата и българското кино в момента – можете да научите от срещата със сина му Андрей.
Чуйте интервюто на Надя Атанасова с Андрей Слабаков в звуковия файл.
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
Всяко време има своето съвременно изкуство. Това е сякаш самоочевидна истина, върху която не се замисляме. А може би трябва. Често чувам, че нашето днешно съвременно изкуство е неразбираемо, че не е ясно какво е искал да каже авторът, а друго си е класиката, която виждаме в музеите. И също толкова често ми се е искало да попитам дали наистина..
Изложбата "Четири поетични стихии" в Националния литературен музей показва лични вещи, ръкописи и книги на поетесите Блага Димитрова, Станка Пенчева, Весна Перун и Ваня Петкова. Експонатите са дарени от родственици на четирите поетеси и са подредени от литературната изследователка и уредник на Националния литературен музей Катя Зографова...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото. Един от тях е проф. Златимир Коларов – ревматолог, общественик, писател и сценарист , човек, чиято дейност се простира отвъд медицината и пренася лечителската сила и в света на литературата и..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg