Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приложният театър от България до Африка

3
Елена Панайотова
Снимка: БНР

В галерия "Средец“ към Министерство на културата на 16 януари се открива фотоизложбата "Артисти за деца". Експозицията комбинира фотоси от пътуващата изложба "Далеч от Африка“, за която театралната режисьора Елена Панайотова и фотографът Атанас Кънев получиха награда "Пловдив“ 2023 за изключителни постижения в сферата на "фотографията“. Другите фотоси в експозицията "Артисти за деца" са от открита миналата година в Смолян изложба на фотографите Атанас Кънев, Иван Дончев и Мария Ангелова. 

Изложбата има и съпътстващо събитие. Нова книга, която за първи път обединява сериозно теоретично изследване за появата на така наречения "приложен театър" в глобален контекст и споделя емпиричен многогодишен мултикултурен опит на режисьора и педагог Елена Панайотова. Книгата носи името "Приложен театър. Теория и практика от България до Африка".  

Театралното изкуство, като социална промяна и като изкуство с терапевтичен елемент, е мисия, която си поставя Елена Панайотова с дейността си и в България и в Африка. Споделя как децата се освобождават да говорят за проблемни теми като липсата на родители, травми и проблеми от социален характер чрез театралната маска.

"Децата са еднакви навсякъде. Но интересното е, че сираците, с които работихме в Африка, по-лесно приемаха липсата и загубата на родители, защото такава е културата, че клетката семейство е по-голяма, едно дете може да бъде отглеждано от няколко майки и майката да бъде заменена. Фотографиите са много истински, защото те са направени близо до събитието. А добрите кадри изискват това. Очакваме и среща между Министерството на културата и Министерството на образованието, в която да се установи наистина нуждата от театралния метод като метод в образование за ученици, нещо, което не е чужда практика по света."

В книгата Елена Панайотова съчетава теоретична с изследователска част. Пише за метода на Монтесори, за финландския образователен метод, но и за антропософията, която създава Рудолф Щнайер и която е известна като наука за отношенията между човек и духовен свят, което обуславя и Валдорфската педагогика, свързана с разказването на истории. В книгата ще намерите истории, които вдъхновяват и филма "Майка" на Зорница София

Програмата "Артисти за деца" е продуцирана от Фондация "ДЕН ГРИ" и ръководена от Вас в България (2002 - 2017) и в Африка (2011- 2017) е ангажирала над 5000 деца и младежи в риск и над 300 артисти от Африка и Европа, които са обучени от български екип в практиките на приложен театър. През 2016 г. програмата е сред осемте проекта от общо 1800 от цял свят, подкрепени от ЮНЕСКО за допринасяне за културното разнообразие в света. В програмата са участвали млади артисти и студенти в изпълнителски и визуални изкуства от четири континента, и деца и младежи в неравностойно положение от домове от цяла България (с. Широка лъка, Смолян, Пловдив, Хасково, Стара Загора, Гоце Делчев, Панагюрище, Брацигово ) и домове в Кения (Найроби, Кисуму) и Танзания (Аруша).

Изложбата "Артисти за деца" може да бъде видяна до 31-ви януари. Представянето на книгата "Приложен театър. Теория и практика от България до Африка" като съпътстващо събитие е на 22 януари 2024 от 18.00ч. в галерия "Средец".

Снимки – Ангелина Грозева, "Артисти за деца"галерия "Средец"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба "Избори" в обновената Художествена галерия в Казанлък

Преди 123 години в Казанлък от Петър Топузов и Иван Енчев-Видю е поставено началото на колекцията, която е в основата на първата по рода си институция у нас. До днес във фондовете на галерията се пазят 5000 произведения. "Събирателството и историзирането на творбите са неотменно свързани с жеста на избора. Изборът, който науката описва като..

публикувано на 02.06.24 в 09:05

Книга на Албена Тодорова за отсъствието

"Откакто те няма" е новата книга на Албена Тодорова. Художник е Мила Янева-Табакова. Текст и илюстрации се допълват и създават единство и завършеност на творбата. Тя е част от библиотеката "Нов ред" с илюстровани книги за възрастни читатели. Особеното в нея е наличието на повече тишина между думите и изреченията. Тук отсъствието е главен герой...

публикувано на 01.06.24 в 09:50

Светът ще е "по-така"

В редакция "Хумор и сатира" работим все хора с идеи как този свят да стане поне малко "по-така". Тази неделя (2 юни) след новините в 18 светът ще се промени в следната посока: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Асен Кисимов, Йорданка Стефанова, Николай Калчев и Васил Попов. •..

публикувано на 31.05.24 в 19:35
Васил Банов, Емил Янев и Минчо Събев (отляво надясно)

Златна карловска карета

В епизод 545 "Трамвай по желание" потапя своята публика в атмосферата и традициите на емоционалния и високо съдържателен карловски театър. Късната есен на 1869 година. Членовете на Ученолюбивата дружина в  будното възрожденско Карлово изнасят първото театрално представление в града. Както си му е редът за епохата, това е пиесата "Михал..

публикувано на 31.05.24 в 17:35
Мира Сталева

Отвъд червения килим на фестивала в Кан

Разговор в междузвездното пространство – за изминалия фестивал в Кан , след който предстоят редица бляскави кинофестивали като този в Карлови Вари. Гост в "Артефир" е Мира Сталева – продуцент, директор на София филм фест, член на Европейската филмова академия и модератор в секцията "Мрежа на продуцентите", която е част от индустриялния..

публикувано на 01.06.24 в 09:40