В галерия "Средец“ към Министерство на културата на 16 януари се открива фотоизложбата "Артисти за деца". Експозицията комбинира фотоси от пътуващата изложба "Далеч от Африка“, за която театралната режисьора Елена Панайотова и фотографът Атанас Кънев получиха награда "Пловдив“ 2023 за изключителни постижения в сферата на "фотографията“. Другите фотоси в експозицията "Артисти за деца" са от открита миналата година в Смолян изложба на фотографите Атанас Кънев, Иван Дончев и Мария Ангелова.
Изложбата има и съпътстващо събитие. Нова книга, която за първи път обединява сериозно теоретично изследване за появата на така наречения "приложен театър" в глобален контекст и споделя емпиричен многогодишен мултикултурен опит на режисьора и педагог Елена Панайотова. Книгата носи името "Приложен театър. Теория и практика от България до Африка".
Театралното изкуство, като социална промяна и като изкуство с терапевтичен елемент, е мисия, която си поставя Елена Панайотова с дейността си и в България и в Африка. Споделя как децата се освобождават да говорят за проблемни теми като липсата на родители, травми и проблеми от социален характер чрез театралната маска.
"Децата са еднакви навсякъде. Но интересното е, че сираците, с които работихме в Африка, по-лесно приемаха липсата и загубата на родители, защото такава е културата, че клетката семейство е по-голяма, едно дете може да бъде отглеждано от няколко майки и майката да бъде заменена. Фотографиите са много истински, защото те са направени близо до събитието. А добрите кадри изискват това. Очакваме и среща между Министерството на културата и Министерството на образованието, в която да се установи наистина нуждата от театралния метод като метод в образование за ученици, нещо, което не е чужда практика по света."
В книгата Елена Панайотова съчетава теоретична с изследователска част. Пише за метода на Монтесори, за финландския образователен метод, но и за антропософията, която създава Рудолф Щнайер и която е известна като наука за отношенията между човек и духовен свят, което обуславя и Валдорфската педагогика, свързана с разказването на истории. В книгата ще намерите истории, които вдъхновяват и филма "Майка" на Зорница София
Програмата "Артисти за деца" е продуцирана от Фондация "ДЕН ГРИ" и ръководена от Вас в България (2002 - 2017) и в Африка (2011- 2017) е ангажирала над 5000 деца и младежи в риск и над 300 артисти от Африка и Европа, които са обучени от български екип в практиките на приложен театър. През 2016 г. програмата е сред осемте проекта от общо 1800 от цял свят, подкрепени от ЮНЕСКО за допринасяне за културното разнообразие в света. В програмата са участвали млади артисти и студенти в изпълнителски и визуални изкуства от четири континента, и деца и младежи в неравностойно положение от домове от цяла България (с. Широка лъка, Смолян, Пловдив, Хасково, Стара Загора, Гоце Делчев, Панагюрище, Брацигово ) и домове в Кения (Найроби, Кисуму) и Танзания (Аруша).
Изложбата "Артисти за деца" може да бъде видяна до 31-ви януари. Представянето на книгата "Приложен театър. Теория и практика от България до Африка" като съпътстващо събитие е на 22 януари 2024 от 18.00ч. в галерия "Средец".
Снимки – Ангелина Грозева, "Артисти за деца", галерия "Средец"
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg