Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за Атанас Далчев

| обновено на 17.01.24 в 10:22
Атанас Далчев (в средата) заедно с поета и преводача Александър Муратов (вляво) и Радой Ралин.
Снимка: bulgarianhistory.org

На 17 януари 1978 година, преди 46 години, загубихме един от най-известните и влиятелни поети в историята на българската литература Атанас Далчев. Този ден остана в историята на нацията като ден на възпоменание за неговия творчески гений и значимост.

За да разберем повече за човека зад стиховете, се обърнахме към неговата дъщеря, Виктория Далчева, която сподели своите спомени в едно интервю за предаването "Нашият ден".

Виктория Далчева разказва за своето детство, започнато в разрушената къща на ул. "Солунска". Тя споделя, че първите ѝ спомени са свързани с голямата стая, в която е споделяла пространство с братята си. Тя си спомня как баща им ѝ чете редовно приказки. Впуска се и в четене на произведения като "Божествената комедия" на италиански. Този живописен образ на баща, който разказва за приключенията на Данте в ада, разкрива част от топлата и образователна атмосфера в дома на Далчев.

Виктория Далчева разказва още, че нейният баща е бил усмихнат и весел човек, въпреки че някои критици го представят като мрачен и меланхоличен.

"Може би с тази привързаност към семейството се пазеше от суетата и от критиците, които винаги го описваха като саможив, буржоазен и стоящ далеч от социалните промени. А точно това не беше вярно, защото баща ми беше възпял работника, обущаря и още", казва тя.

В предаването разказва още, че в детството си не е знаела, че нейният баща е поет, защото никой не е говорел за това вкъщи.

“Чак когато отидох в гимназията, моят учител ме попитал дали имам нещо общо с Далчев от литературата, отговорих, че имам общо. Едва тогава започнахме да разбираме, че баща ни е поет и то непризнат", разказва още дъщерята на Атанас Далчев.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: Уикипедия
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Измирлиев

Животът е един ден и това е днешният ден

В епизод 556 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия писател, есеист, сатирик и драматург Емил Измирлиев. В кратък и широко известен автопортрет, Измирлиев обрисува себе си така: "Емил Измирлиев, обикновен български писател. Роден съм където и когато ми е паднало – в град Дупница на 27 април 1953 г. Имало е и друга..

публикувано на 28.09.24 в 13:10

Нова сесия на европейската културна програма за трансгранична мобилност

Започва новата сесия за кандидатстване в европейската програма за мобилност в областта на културата Culture Moves Europe – "Културата движи Европа". Програмата предоставя безвъзмездни средства за движение на творци и професионалисти в областта на културата във всички 40 държави от програма "Творческа Европа" на Европейския съюз. Тя обхваща..

публикувано на 28.09.24 в 12:05

Майсторите на илюзията с шоуто "Това е магията" в София

Световният фурор "Това е магията" (C’est la Magie) кара малки и големи да повярват в невъзможното с високотехнологични илюзии и смайваща магия с участието на публиката, След безспорния си успех на Бродуей и в пълните зали в цял свят майсторите на илюзията се събират в ново шоу, за да прочетат мислите на зрителите, да се появяват и изчезват..

публикувано на 28.09.24 в 09:00

Започва Дамски пленер "Говедарци" 2024

"Тази година, както всяка година от 26 години, се събираме художнички в село Говедарци по време на сенокоса", обяви в ефира на предаването "Следобед за любопитните“ организаторът на дамския пленер Йова Чолакова Гочева.  От 27 септември до 6 октомври в галерия "Прегърни ме", допълва тя, ще представим 40 свои платна, нарисувани по време на престоя в..

публикувано на 27.09.24 в 17:05