Преди време Общината в Асеновград забрани на жителите си да хранят бездомните кучета. Какви предпоставки е имало това решение и какво е очаквала Общината да се случи, когато хората престанат да хранят бездомните животни, за които явно никой от Общината не се е грижел достатъчно в този период?
За да разберем ситуацията по-добре, нека се върнем назад и да разгледаме началото на този случай. Общината в Асеновград решава да забрани храненето на бездомните кучета, като част от своята програма за овладяване на популацията на безстопанствените животни. Този ход изненадва местната общественост и специализираните сдружения, които се грижат за бездомните животни. Забраната не се подкрепя със санкции и бива анулирана от Върховния административен съд.
Лидия Чукова, която е била говорителка на сдружение "Дай лапа”, коментира този случай в интервю за "Нашият ден" и посочи, че Общината се е опитала да приложи своята програма, но по начин, който е бил противоречащ на Националната програма за овладяване на популацията на безстопанствените кучета. Програмата на национално ниво е включвала мерки като кастрация и полагане на грижа за вече кастрирани животни.
Как изглежда ситуацията сега?
По думите на Чукова забраната за хранене на бездомните кучета не променя начина, по който хората в града се грижат за тях. Нито един човек не е спрял да храни бездомните животни заради програмата, а нейното съдържанието не е било подкрепено със санкции, което го е направило неизпълнимо. По думите на Лидия Чукова програмата се оказа "пародия, а нейното съществуване безсмислено". Така, четири години след началото на случая в Асеновград ситуацията с бездомните животни остава непроменена.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg