Дебютната книга на автора Петър Кънчев "Сянката на кукера" представя един чуден свят, в който се преплитат фантастика и български обичаи. Сюжетът насочва към способността на кукерите да прогонват злото в Долната земя със своите езически танци. Злото знае, че рано или късно някой ядосан или уплашен човек ще му проправи път нагоре, а цикълът ще започне отначало. Една книга, която поставя много символи, сред които този на числото 13 и този на борбата между доброто и злото, разказват авторът Петър Кънчев и изпълнителката Илияна Семерджиева:
"Винаги съм бил любител на българските фолклор и история. Самите кукери имат доста по-богата история, отколкото си представяме. Идват най-вероятно от Дионисиевите празници, в които сатирите са танцували пред боговете, а това е свързвано с първата форма на театър. Интересна е връзката на кукерите с гонението на злото, това е идеята – тези кукери да ни покажат нещо вътрешно наше, което да го изтласкаме навън. Главният герой търси мистерията на злото. Малко, по малко в книгата я открива, но ще продължи и в следващите части. Той се изправя срещу собствената си сянка. Това ми е интерпретацията, че въобще ние, хората, трябва да се изправяме срещу собствената си сянка", споделя Петър Кънчев.
Песента към книгата се казва "Танцът на посвещението". Протагонистът в сюжета е стихийният Бурян, кукер от царство Испория. Той иска да сложи край на това, когато е изпратен в град Багрен, където тайнствен убиец е отнел живота на дванайсет души. Бурян е готов на всичко, за да унищожи злото веднъж завинаги. Дори това да означава да наруши повелите на събратята си, да рискува всичко и да сключи облог със сянката си. Мистерията обаче се оказва далеч по-заплетена, а зад мотивите на убиеца може би се крие нещо далеч по-могъщо от обикновеното зло. Съдбата на цяла Испория е заложена на карта.
"На мен мелодията просто ми дойде. Седнах и я развих, и я пратих на Петър. Непринудено и с магия се появиха песните към книгата. Музиката изразява мобилизирането на земята да бъде от помощ на Бурян и помощ на човечеството да се избави от злото" – споделя Илиана Семерджиева.
Сюжетът поставя и силни женски образи, например този на орисницата Алгара. В книгата са засегнати и въпроси за митовете, легендите, исторически моменти от Второто българско царство. Самият автор споделя, че е вложил реални факти, а други моменти от миналото ни е използвал като отправна точка за вдъхновение.
Цитат от книгата гласи: "Звездите грееха, Кабира планина приспиваше дивата си челяд, а двамата кукери играеха яростно около бушуващия огън до пещерата… Такъв беше танцът на искрата."
Снимка – Ангелина Грозева
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg