Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стилияна Узунова и мембраната на времето, в което живеем

"Паралелни светове. Реещият се човек и таймерът на времето" е изложбата на Стилияна Узунова, която е част от галерия "Българи" до 9 февруари. Живопис, която разказва за оплетения във времето човек, този, който се опитва да се справи с информационния поток на съвремието, но и да пътува с миналото, едновременно с това да е и тук днес, и там, където още ни е непознато.

"Тя, като един много чувствителен човек, е успяла в картините си да вкара всичко това, което в момента тревожи света, а и му дава някаква надежда" – казва кураторът на изложбата проф. Аксиния Джурова. – "Усеща света със сетивата си, прекарвайки го през мрежата на спомените и съпоставяйки го с тях, го преосмисля в драматизма на вечния и неизбежен диалог за "преди" и "днес". С едно желание за визия, която е отвъд ежедневното, и отвъд това, което е в бъдещето."

Своеобразна мембрана на времето, в което живеем - така определя проф. Джурова експозицията. Тя е подбрала творби, създадени от Стилияна Узунова в последните пет-шест години.

"В картините ѝ има особен сблъсък и търсене на пресечна точка между безметежния свят на детството – който за нея е олицетворен в спомените ѝ от Рилската планина, тъй като тя има корени в Самоков, и в тишината, която природата ѝ дава – и днешния абсолютно обгърнат с хаос и с информация, прекомерно натоварен свят."

Стиляна Узунова и проф. Аксиния Джурова
Кураторката е на мнение, че художничката предлага послания, осъществени чрез едни композиционни решения – познатата ни от Средновековието птича перспектива. Поглед на света отгоре, който ѝ дава възможност да включи разновременни и разнопространствени епизоди, които наистина дават една многопластова картина на света. Техниката на Стиляна Узунова включва акрил, пастел, маслени бои, въглен и принт.

Живопис на границите между фигуративното и абстрактното, която е истински преживяна от авторката. Тази живопис не иска бързо гледане, а дълбоко навлизане в картините и детайлите в тях. Изисква желание да научиш за какво всъщност те предупреждава художничката и какви въпроси повдига с това.

"Тя е отворена изложба, в зависимост от интелектуалното натрупване на всеки от нас и от живота, който е минал или предстои, всеки по различен начин ще изтълкува работите ѝ", допълва още Аксиния Джурова.

Целия разговор с нея чуйте в звуковия файл.

Снимки - ФС на Стиляна Узунова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Второто издание на форум "Буна" – приключение и предизвикателство, което продължава

Второто издание на форума за съвременно изкуство "Буна" представи 67 събития – изложби, пърформанси, прожекции, дискусии, концерти, арт експерименти и градски намеси на 27 места в морската столица. Във форума участваха 188 артисти от 12 държави, а провеждането му се дължи на организаторите фондация "Буна" и сдружение "Таляна" с помощта на..

обновено на 05.06.24 в 17:11

Дни на чешката култура в Двореца в Балчик

На 7 юни от 17.00 ч. в галерия "Тихото гнездо" ще бъдат официално закрити Чешките дни на културата в Културен център "Двореца". Приятелството на Дворец а с Чехия и нейната история и култура е дългогодишно, а през 2024 г. с особена гордост се отбелязва 10-годишният юбилей от творческото и институционално партньорство със Средното училището по..

публикувано на 05.06.24 в 15:45

Пловдивските кукленици представят мюзикъла "По ръба на небето" в София

Държавният куклен театър в Пловдив гостува на софийската публика с един от най-вълнуващите си спектакли – семейния мюзикъл "По ръба на небето", очароващ малки и големи зрители. Той е създаден преди повече от 10 години и беше отличен през 2012 година с награда "Икар" в категорията "Най-добър куклен спектакъл", има и номинация за "Майсторско..

публикувано на 05.06.24 в 15:14

35-о издание на фестивала за съвременно изкуство "Процес-Пространство" в Балчик

На 14 и 15 юни фестивалът за съвременно изкуство "Процес-Пространство" ще реализира своето 35-о издание, което отбелязва тържество на постоянството и поглед в бъдещето. Най-старият фестивал за съвременно изкуство в България е основан през 1992 г. от изкуствоведа Димитър Грозданов. Мотото на форума тази година е " 3+5=∞/ДОПУСТИМО БЪДЕЩЕ" ...

публикувано на 05.06.24 в 13:10

Има причина да си жив и да си тук: Светлана Янчева в "О, щастливи дни" на "Варненско лято" 2024

32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято" среща публиката си с моноспектакъла на Светлана Янчева "О, щастливи дни" по Бекет. Тази вечер, 5 юни, актрисата ще го изиграе два пъти за зрителите във Варна – от 18.00 и от 20.30 часа на сцената на Драматичен театър "Стоян Бъчваров". В спектакъла с режисьор Маргарита Младенова се..

публикувано на 05.06.24 в 12:35