"Паралелни светове. Реещият се човек и таймерът на времето" е изложбата на Стилияна Узунова, която е част от галерия "Българи" до 9 февруари. Живопис, която разказва за оплетения във времето човек, този, който се опитва да се справи с информационния поток на съвремието, но и да пътува с миналото, едновременно с това да е и тук днес, и там, където още ни е непознато.
"Тя, като един много чувствителен човек, е успяла в картините си да вкара всичко това, което в момента тревожи света, а и му дава някаква надежда" – казва кураторът на изложбата проф. Аксиния Джурова. – "Усеща света със сетивата си, прекарвайки го през мрежата на спомените и съпоставяйки го с тях, го преосмисля в драматизма на вечния и неизбежен диалог за "преди" и "днес". С едно желание за визия, която е отвъд ежедневното, и отвъд това, което е в бъдещето."
Своеобразна мембрана на времето, в което живеем - така определя проф. Джурова експозицията. Тя е подбрала творби, създадени от Стилияна Узунова в последните пет-шест години.
"В картините ѝ има особен сблъсък и търсене на пресечна точка между безметежния свят на детството – който за нея е олицетворен в спомените ѝ от Рилската планина, тъй като тя има корени в Самоков, и в тишината, която природата ѝ дава – и днешния абсолютно обгърнат с хаос и с информация, прекомерно натоварен свят."
Кураторката е на мнение, че художничката предлага послания, осъществени чрез едни композиционни решения – познатата ни от Средновековието птича перспектива. Поглед на света отгоре, който ѝ дава възможност да включи разновременни и разнопространствени епизоди, които наистина дават една многопластова картина на света. Техниката на Стиляна Узунова включва акрил, пастел, маслени бои, въглен и принт.
Живопис на границите между фигуративното и абстрактното, която е истински преживяна от авторката. Тази живопис не иска бързо гледане, а дълбоко навлизане в картините и детайлите в тях. Изисква желание да научиш за какво всъщност те предупреждава художничката и какви въпроси повдига с това.
"Тя е отворена изложба, в зависимост от интелектуалното натрупване на всеки от нас и от живота, който е минал или предстои, всеки по различен начин ще изтълкува работите ѝ", допълва още Аксиния Джурова.
Целия разговор с нея чуйте в звуковия файл.
"Художници и букви" е изложба на преподаватели от катедра "Книга, илюстрация, печатна графика" на НХА, чието откриване ще се състои днес (29 май) в Българския културен институт - Братислава. Доц. д-р Капка Кънева , художник с интерес към хартиената скулптура, преподавател в НХГ, дизайнер на книжни корици, гостува в "Артефир", за да разкаже..
На 29 май с поредица събития, посветени не само на литературата, започва 17-ото издание на фестивала "СтолицаЛитература". Епичните поеми на Джон Милтън "Изгубеният рай" и "Възвърнатият рай" задават тематичната рамка на тазгодишната "СтолицаЛитература". Събитията в програмата на фестивала следват противоречивото ни отношение към носталгията и..
Родовият документално-истроически роман "Реките на времето" е дебютен за авторката доц. д-р Евгения Кръстева-Благоева , преподавател в Департамент "Антропология" на НБУ. В "Артефир" доц. Кръстева заявява, че през личната семейна памет всъщност разказва историята на България от последните близо 100 години. По думите на авторката..
Първият роман на поета Азиз Таш "Ниският полет над думите" беше представен в Унгарския културен институт "Лист". Кристина Йорданова, литературовед и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", говори за книгата, а Ива Колева изпълни избрани откъси от нея. За атмосферата допринесе и музикалното изпълнение на Бехрин Шопова, музиколог,..
В "Нашият ден" гостува Гонсало М. Тавареш , най-престижното писателско име в съвременната португалска литература, философ по образование и преподавател по теория на науката в Лисабонския университет. Богатото му творчество обхваща романи, разкази, пиеси, поезия, есеистика. У нас са преведени "Пътуване до Индия", "Кварталът", "Матео остана без..
Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който..
През изминалата седмица парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване . Основните акценти в тях включват разпределение на..
"Соаре с Багряна" е спектакъл, който обръща прожектора към 20-те години на миналия век и към вечната и святата Елисавета Багряна. Идеята е на Искра..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg