Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отличие за тримата български герои на Пражката пролет

Снимка: sofia.czechcentres.cz

Рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" съобщава за едно необичайно събитие, което предстои  в Софийския университет "Св. Климент Охридски". На 17 януари в зала 23 на Ректората в 17 ч. е церемонията по връчване на Почетния знак на университета на студентите, подкрепили чешките си колеги в протеста през 1968 година.

Александър Димитров, Едуард Генов (посмъртно) и Валентин Радев (посмъртно) са имената на тримата бивши студенти от Историческия факултет, чиято будна съвест е повод Софийският университет да ги почете със своето признание.


За студентския протест и съдбата на неговите организатори в предаването разказва проф. Мира Маркова, декан на Историческия факултет към СУ. 

Проф. Маркова накратко запознава със събитията, превърнали 1968-а в историческа. Поводът да избухне Пражката пролет става новата програмата за действие на Чехословашката комунистическа партия. Тя предизвиква антиреакция на страните от Варшавския договор, разказва Маркова. Скоро след приемането на доктрината "Брежнев", определяща  неприкосновените принципи на Съветския блок, е взето решение за военна инвазия в Чехословакия. Изпратена е и българска военна група.  

Проф. Маркова посочва несправедливата окупация и смъртта на редица жертви като повод студентските вълнения да обхванат Чехословакия и редица други страни. На този фон през септември месец на 1968-а тримата български студенти правят публичен протест срещу окупацията на Чехословакия от войските на Варшавския договор.

Деканът на Историческия факултет разказва за съдбата на смелите младежи.

Тримата биват изгонени и осъдени на 5 години затвор. Проф. Маркова акцентира върху факта, че техният протест е организиран с ясно съзнание за последствията. Това е пример за истинска гражданската доблест, според Маркова.

Животът на осъдените студенти е сложен, обяснява деканът. Едуард Генов остава бунтар. 1987 година той е един от подписалите "Апела на шестимата" – открито писмо до международната конвенция във Виена. Поводът е нарушаването на Хелзинкските споразумения. Арестуван, интерниран, а накрая експулсиран, до края на живота си Генов запазва своята будна социална съвест, разказва проф. Маркова. Тя споделя любопитни факти и от съдбата на другите двама протестирали.  

Първото, което Александър Димитров прави след преврата срещу Живков, е да поднови студентските си права и да се дипломира като етнолог. Благодарение на Валентин Радев, който се отдава на обществена дейност, днес имаме улици с имена като "Пражка пролет" и "Едуард Генов", завършва разказа проф. Маркова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Уикипедия, фотоколаж – Радио България
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39