Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отличие за тримата български герои на Пражката пролет

Снимка: sofia.czechcentres.cz

Рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" съобщава за едно необичайно събитие, което предстои  в Софийския университет "Св. Климент Охридски". На 17 януари в зала 23 на Ректората в 17 ч. е церемонията по връчване на Почетния знак на университета на студентите, подкрепили чешките си колеги в протеста през 1968 година.

Александър Димитров, Едуард Генов (посмъртно) и Валентин Радев (посмъртно) са имената на тримата бивши студенти от Историческия факултет, чиято будна съвест е повод Софийският университет да ги почете със своето признание.


За студентския протест и съдбата на неговите организатори в предаването разказва проф. Мира Маркова, декан на Историческия факултет към СУ. 

Проф. Маркова накратко запознава със събитията, превърнали 1968-а в историческа. Поводът да избухне Пражката пролет става новата програмата за действие на Чехословашката комунистическа партия. Тя предизвиква антиреакция на страните от Варшавския договор, разказва Маркова. Скоро след приемането на доктрината "Брежнев", определяща  неприкосновените принципи на Съветския блок, е взето решение за военна инвазия в Чехословакия. Изпратена е и българска военна група.  

Проф. Маркова посочва несправедливата окупация и смъртта на редица жертви като повод студентските вълнения да обхванат Чехословакия и редица други страни. На този фон през септември месец на 1968-а тримата български студенти правят публичен протест срещу окупацията на Чехословакия от войските на Варшавския договор.

Деканът на Историческия факултет разказва за съдбата на смелите младежи.

Тримата биват изгонени и осъдени на 5 години затвор. Проф. Маркова акцентира върху факта, че техният протест е организиран с ясно съзнание за последствията. Това е пример за истинска гражданската доблест, според Маркова.

Животът на осъдените студенти е сложен, обяснява деканът. Едуард Генов остава бунтар. 1987 година той е един от подписалите "Апела на шестимата" – открито писмо до международната конвенция във Виена. Поводът е нарушаването на Хелзинкските споразумения. Арестуван, интерниран, а накрая експулсиран, до края на живота си Генов запазва своята будна социална съвест, разказва проф. Маркова. Тя споделя любопитни факти и от съдбата на другите двама протестирали.  

Първото, което Александър Димитров прави след преврата срещу Живков, е да поднови студентските си права и да се дипломира като етнолог. Благодарение на Валентин Радев, който се отдава на обществена дейност, днес имаме улици с имена като "Пражка пролет" и "Едуард Генов", завършва разказа проф. Маркова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Уикипедия, фотоколаж – Радио България
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28
Г-жа Мончева с ученици

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..

публикувано на 21.05.25 в 10:30