Ново средище за съвременната българска поезия събира изкушени и почитатели в центъра на София.
Мястото е на площад "Славейков" № 7, вече работи, а днешното събитие е среща с поетесата Яна Монева и нейната книга "Всички опити да се извиним" (редактор – Валентин Дишев).
А поезията има нужда от място. С това са съгласни поетите, които представят в студиото на БНР идеята зад новооткритото литературно пространство, неговите дейност и визия.
Гости на предаването "Нашият ден" в рубриката "Разговорът" са поетите Анна Лазарова и Георги Гаврилов, за да разкажат за най- новия подслон на младата съвременна поезия – "Светофар".
И двамата гостуващи поети могат да се похвалят с успеха на най-новите си стихосбирки. "Последният Буенос Айрес" на Гаврилов и "Детска стая под наем" на Лазарова са признати като едни от най-добрите поетични книги за изминалата година у нас. Двамата обаче са тук, за да запознаят слушателите с последния проект, който ги вдъхновява.
Преди седмица мястото официално отваря врати като дневна книжарница и вечерен пункт за културни активности, казват с вълнение гостите на предаването. Те споделят обаче, че в началото на декември едно събитие – награждаването на курсистите от Творческа Академия "Заешка дупка" – преждевременно открива пространството.
Лазарова и Гаврилов разкриват приемствеността между добре познатото средище "Хралупата" и новото място за литературно общуване.
В началото "Хралупата" успява да покрие нуждите, но с разширяване на дейността и приобщаването на нови автори и съмишленици, пространството вече не е подходящо, разказват в ефира на предаването поетите.
Макар и с носталгия Лазарова и Гаврилов виждат в раздялата с "Хралупата" добър знак, че издателството, което популяризира млади, дебютиращи, български автори, е създало една голяма общност около себе си.
Гаврилов казва как се заражда името и посланието, закодирано в него: "Пространството има три етажа. Това триетажие е причината да го наречем "Светофар". Искахме в името да има нещо светло, обединяващо изкуствата."
Лазарова допълва, че това е израз на желанието за преход от приглушената светлина на "Хралупата" към едно светло, ярко, общуващо изкуство.
Според Георги "новата трудност е да не разочароваме нито авторите, нито литературното общество, след като вече сме си изградили този ореол на даващо дебютен път издателство".
Гостуващите поети обещават едно интересно начало. Предстоят цели три книги. Един недебютант – Нели Станева, с нова книга под редакцията на Цочо Бояджиев и художественото оформление на Дамян Дамянов. Анастасия Стоева с "Неизвършени престъпления" (редактор Нинко Кирилов) и Станимир Семерджиев с "Всички същества на рамото ми" (редактор Анна Лазарова) са новите имена и стихосбирки, които издателството добавя към поетичния пейзаж у нас.
Анна Лазарова и Георги Гаврилов обръщат внимание на полезната практика да се осъществява връзка редактор – автор. Така по-утвърдените писатели успяват да се изявят в друга светлина. В същото време дебютиращият автор получава шанс да запази собствения си глас.
На финала на разговора гостите съобщават, че идеята е с времето партньорството със съмишленици да се развива.
Целия разговор можете да чуете тук.
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика..
Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..
На 3 април в 18:00 часа Чешкият център ще отбележи 85 години от рождението на политическия затворник, журналист и поет Георги Заркин, убит без съд и присъда по време на комунистическия режим в България. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договор в..
"Тази изложба щеше да е кич" е кураторски проект на Андрея Гандева. Събитието е днес от 18:30 часа . С него се открива и новата локация на арт пространството КО-ОП на адрес: бул. "Димитър Петков" № 62, София. Изложбата проследява различни социокултурни политики, процеси и течения, оставили трайни следи във всички аспекти на живота ни. Тя..
До 3 август в Националната галерия "Квадрат 500" е експонирана уникална колекция от западноевропейски текстилни пана (гоблени), създадени между XVI и XVIII в. Старинните гоблени постъпват в колекцията на НХГ през 60-те години на ХХ век от Българската народна банка, като част от фондовете на неосъществената Национална галерия за декоративно и приложно..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg