Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Развъдници за кучета или "концлагери за животни"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Една тревожна тенденция – увеличават се случаите на нелегално развъждане и нелегална търговия с домашни любимци. За това алармира Агенцията по безопасност на храните, а Европейската комисия настоява за промени в българското законодателство в областта.

Доктор Мила Бобадова е ветеринар, дългогодишен председател на Комисията по контрол и професионална етика към Областната колегия – София град на Българския ветеринарен съюз, председател на Българската асоциация по ветеринарна дерматология. Тя се включва  в рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден", за да коментира проблемите, свързани с нелегалното развъждане на животни у нас.

Д-р Бобадова обяснява защо така наречените "puppy mills", известни и като "ферми за кучета", извършват нелегална дейност във вредни за животните и обществото условия. Тя описва условията на тези места като незаконни. Става въпрос за бивши селскостопански постройки, където площта е недостатъчна за целите на един развъдник. Бобадова определя този тип места като "концлагери за животни".

Кучетата във "фермите" биват неглижирани, необезпаразитени и неваксинирани, разказва ветеринарният лекар. Отделени от майката преждевременно с цел бърза печалба, тези неподготвени и често болни животни, умират, щом се озоват в дадено домакинство, предупреждава Бобадова.

Според госта на предаването в тази неморална и нелегална търговска схема важен аспект е финансовата измама. Значителен брой търговци злоупотребяват с европейското законодателство относно нетърговския превоз на животни, за да прикриват реалната си дейност и да избегнат контрол и данъци, отбелязва д-р Бобадова. Тя допълва, че много документи биват подправени, съдържат невярна информация за медицинския статут и възрастта на животните.  

Председателят на Българската асоциация по ветеринарна дерматология казва, че има опити този бизнес да бъде вкаран в регулаторни рамки. Бобадова смята, че имаме добри закони, но те не се прилагат. Тя набляга върху необходимостта общинските инспектори да засилят проверките. Животните трябва да бъдат чипирани, а някои нормативни документи подлежат на корекции, допълва ветеринарният специалист.

Нефункциониращата зоополиция също е проблем, според Бобадова. Тя призовава слушателите при сблъсък с нередност да сигнализират БАБХ и Финансова полиция.  

Съветът на госта в рубриката е хората да не подхождат импулсивно към покупката на домашен любимец. Ако бъдещите стопани държат на порода, трябва да се обърнат към лицензиран развъдник, категорична е Бобадова.

"Хората трябва да почувстват свободата да бъдат граждани“, казва д-р  Мила Бобадова в края на разговора и допълва, че само безкрайният поток от граждански сигнали към институциите може да предизвика тяхната съвестна реакция. Смисъл има.

Целия разговор можете да чуете тук.

Снимка – ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между два свята: Ролята на жестовия преводач в ежедневието

Ден след Международни яден на глухите хора ви срещаве със Силвия Маринова, жестов преводач с повече от 35 години опит.  Тя не разглежда своята професия просто като работа – за нея тя е лична мисия, започнала още в детството ѝ. Описвайки своя житейски път, Силвия споделя: "Жестов преводач съм с повече от 35 години стаж. Първото ми образование е..

обновено на 30.09.24 в 10:07
София Якоч

Антон Митов представя: София Якоч – с любов към България

София Якоч е унгарка, но говори прекрасен български език, защото е израснала в България. Бащата на София – Даниел Якоч, професор по славянски езици, е преподавал унгарски език у нас, за да може да научи български. Автор е на учебник по унгарски за напреднали. София е работила като преводач в полицията и в туризма. Сега работи в логистична фирма. И..

публикувано на 30.09.24 в 09:51

Само "Уау!" ли е дигиталният свят

Станаха ясни първите трима, които печелят в конкурса за кратко видео на тема "Медийната грамотност е...",  организиран за втора година от Фондацията "Коалиция за медийна грамотност". "Въпреки мрежата" разговаря с двама от тях – Весел Стоянов, ученик от частната гимназия "Райко Цончев“, Добрич, и със студента Владимир Атанасов, който следва..

публикувано на 30.09.24 в 09:25
Божидар Александров и Ася Панджарова-Попова

С един куршум два заека – с един камък две врабчета

Преводачите са онези езикови специалисти, които обединяват нациите, улесняват културния диалог и подпомагат сътрудничеството на световно ниво. През 2017 година с резолюция на ООН датата 30 септември бе обявена за Международен ден на преводача . В "Нашият ден" преводачът от арабски, руски и английски Ася Панджарова запознава слушателите..

публикувано на 30.09.24 в 09:19

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10