Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Развъдници за кучета или "концлагери за животни"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Една тревожна тенденция – увеличават се случаите на нелегално развъждане и нелегална търговия с домашни любимци. За това алармира Агенцията по безопасност на храните, а Европейската комисия настоява за промени в българското законодателство в областта.

Доктор Мила Бобадова е ветеринар, дългогодишен председател на Комисията по контрол и професионална етика към Областната колегия – София град на Българския ветеринарен съюз, председател на Българската асоциация по ветеринарна дерматология. Тя се включва  в рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден", за да коментира проблемите, свързани с нелегалното развъждане на животни у нас.

Д-р Бобадова обяснява защо така наречените "puppy mills", известни и като "ферми за кучета", извършват нелегална дейност във вредни за животните и обществото условия. Тя описва условията на тези места като незаконни. Става въпрос за бивши селскостопански постройки, където площта е недостатъчна за целите на един развъдник. Бобадова определя този тип места като "концлагери за животни".

Кучетата във "фермите" биват неглижирани, необезпаразитени и неваксинирани, разказва ветеринарният лекар. Отделени от майката преждевременно с цел бърза печалба, тези неподготвени и често болни животни, умират, щом се озоват в дадено домакинство, предупреждава Бобадова.

Според госта на предаването в тази неморална и нелегална търговска схема важен аспект е финансовата измама. Значителен брой търговци злоупотребяват с европейското законодателство относно нетърговския превоз на животни, за да прикриват реалната си дейност и да избегнат контрол и данъци, отбелязва д-р Бобадова. Тя допълва, че много документи биват подправени, съдържат невярна информация за медицинския статут и възрастта на животните.  

Председателят на Българската асоциация по ветеринарна дерматология казва, че има опити този бизнес да бъде вкаран в регулаторни рамки. Бобадова смята, че имаме добри закони, но те не се прилагат. Тя набляга върху необходимостта общинските инспектори да засилят проверките. Животните трябва да бъдат чипирани, а някои нормативни документи подлежат на корекции, допълва ветеринарният специалист.

Нефункциониращата зоополиция също е проблем, според Бобадова. Тя призовава слушателите при сблъсък с нередност да сигнализират БАБХ и Финансова полиция.  

Съветът на госта в рубриката е хората да не подхождат импулсивно към покупката на домашен любимец. Ако бъдещите стопани държат на порода, трябва да се обърнат към лицензиран развъдник, категорична е Бобадова.

"Хората трябва да почувстват свободата да бъдат граждани“, казва д-р  Мила Бобадова в края на разговора и допълва, че само безкрайният поток от граждански сигнали към институциите може да предизвика тяхната съвестна реакция. Смисъл има.

Целия разговор можете да чуете тук.

Снимка – ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12