Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бабинден – мост между традицията и модерната медицина

| обновено на 22.01.24 в 14:49
Снимка: Личен архив

Ден след Бабинден, Денат на родилната помощ, специалистът в областта на акушерството и гинекологията, доц. д-р Дорина Асенова, дългогодишен началник на Клиниката по акушерство и гинекология в Университетска болница "Лозенец", сподели своите мисли и визия по повод празника и важността на професията.

Бабинден е празникът, който се свързва с родилната помощ и грижите към новия живот. Той е знак на уважение към дългогодишната традиция в акушерството и гинекологията, както и към специалистите, които се грижат за здравето на майките и бебетата. Денят след Бабинден е и напомняне за важността на тези професии и техния принос за обществото.

В ефира на Terra Култура доц. д-р Дорина Асенова подчертава, че тази традиция се празнува в болницата "Лозенец" от много години и че това е момент, в който те с гордост си припомнят ролята си като здравни специалисти. Тя споделя, че през годините е работила усилено, за да предостави добър пример на младите лекари и студенти, и да ги убеди, че медицината може да се практикува успешно в България.

Друга важната тема, която доц. д-р Дорина Асенова разглежда, е демографската криза. Тя подчертава необходимостта от сериозна държавна политика, насочена към решаването на този проблем. Според нея кризата се отразява не само на броя на новородените деца, но и на обществото като цяло.

В интервюто доц. д-р Асенова изразява още мнението, че образователната програма в страната трябва да се фокусира върху отношението към семейството и отглеждането на децата като най-важната задача в живота на всяко семейство. Тя подчертава необходимостта от подкрепа за студентите и здравните кадри, като набляга, че това трябва да бъде усилие на цялата общност.

В заключение доц. д-р Дорина Асенова споделя своите мисли по въпроса за доверието между лекари и пациенти. Тя подчертава, че уважението към професиите, включително и лекарите, трябва да бъде изграждано още в училище и да бъде част от културата на обществото. Това, според нея, е нещо, с което трябва да се заемат всички и да се стремят към по-добро бъдеще за медицината и здравето на хората в България.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12